Skarby Jeziora Ogórkowego

Już od 10 lat Jarmark nad Jeziorem Ogórkowym gromadzi w wakacje rzesze mieszkańców Kalisza Pomorskiego i okolicznych miejscowości. Coraz więcej jest też turystów, których oprócz walorów przyrodniczych miasta i jarmarcznych atrakcji przyciąga lokalny specjał – ogórki kiszone. Podobno kaliskie ogórki jeziorowe smakują najlepiej. W tym roku będzie to można sprawdzić już 18 i 19 lipca.

Ogórek prawdopodobnie pochodzi z Indii, gdzie był uprawiany już 3000 lat p.n.e.. Jego smak doceniali tez starożytni Egipcjanie. Rzymianie z kolei hodowali ogórki przez cały rok w cieplarniach, by następnie kisić je w beczkach. Obecnie kiszone ogórki uważane są za przysmak głównie w krajach Europy środkowej i wschodniej.

Historia ogórka w Kaliszu Pomorskim nie jest co prawda tak długa, ale za to dość tajemnicza… Nie ma stuprocentowej pewności, skąd pochodzi zwyczaj topienia ogórków w beczkach. Wiadomo za to, że w tym regionie Polski taki tradycyjny sposób jego corocznej produkcji wprowadził miejscowy Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego. Pomysł zatapiania ogórków kiszonych w drewnianych beczkach przywieźli ze sobą z kresów wschodnich jego pierwsi pracownicy, którzy zatapiali beczki z ogórkami w Bugu. Dlaczego tak robili? Bo ogórki kiszone w ten sposób mają niepowtarzalny smak i aromat. Trzeba tylko pamiętać, by układać je w beczkach tak wysoko, aby dekiel po zabiciu przyciskał je, a zalana woda dosięgała poziomu miejsca, w którym będzie się on znajdował. Ważna jest również stała temperatura przechowywania produktu pod wodą , czyli 3-4ºC. A to uzyskać można tylko w naturalnym zbiorniku. I choć zakład w Kaliszu Pomorskim został zlikwidowany w maju 1984r., tradycja topienia beczek z ogórkami w Jeziorze Młyńskim przetrwała. Do dziś zresztą na jego dnie znajdują się zatopione przed kilkudziesięciu laty beczki z ogórkami, które od czasu do czasu wypływają na powierzchnię, przypominając o historii miasta.

Jarmark ogorkowy 01Jarmark ogorkowy 02Jarmark ogorkowy 03

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tegoroczna, X już edycja ogórkowego święta, odbędzie się w dniach 18-19 lipca. Jakie atrakcje czekają na mieszkańców Kalisza Pomorskiego i turystów? Na początek klimatyczna przejażdżka autobusem bez klimatyzacji , czyli popularnym niegdyś „ogórkiem”, którym będzie można dojechać na miejsce imprezy. Każdy, kto przybędzie na Jarmark nad Jeziorem Ogórkowym będzie mógł – poza skosztowaniem ogórków – poczuć klimat i skorzystać z gościnności „Ogórkowej Wioski”, odwiedzić kiermasz produktów regionalnych, poszaleć w ogórkowym wesołym miasteczku, skoczyć na bungee z 60m., przejechać się samochodem rajdowym załogi Rally Team, wieczorami natomiast bawić się przy występach grupy Afromental (w piątek) czy Kayah (w sobotę). Jarmark zakończy widowiskowy pokaz laserów.

Punktem kulminacyjnym Jarmarku będzie jednak ceremonia topienia tegorocznych beczek z ogórkami oraz wyłowienie i degustacja tych, które zatopiono w jeziorze rok wcześniej. Co roku jest to inne widowisko – scenariusz tegorocznego to wciąż niespodzianka. Pewne jest natomiast to, że nad brzegiem Jeziora Młyńskiego, potocznie nazywanego Ogórkowym, zjawią się szambelani ogórkowi, którzy zrobią użytek z setek kilogramów ogórków, kopru włoskiego, korzeni chrzanu, czosnku i solanki. Każdy będzie mógł zobaczyć jak powstaje jeziorowy ogórek kiszony, który w 2008r. został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jarmark ogorkowy 07Jarmark ogorkowy 06

Jarmark ogorkowy 08Jarmark ogorkowy 04

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Program Jarmarku nad Jeziorem Ogórkowym:

 

jarmark plakat 2014 dobry duzy

zdjęcia: http://www.kultura-kaliszpom.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *