Najsłynniejszy karnawał w Polsce już po raz 43!

Barwny korowód pojazdów konnych, grup kolędniczych i tanecznych, konkursy tańca zbójnickiego, wystawa owczarków podhalańskich, słynne wyścigi kumoterek (sań góralskich) oraz skiring, czyli jazda na nartach za koniem – tak co roku w lutym Bukowina Tatrzańska obchodzi Góralski Karnawał. Jeżeli będziecie w okolicy, koniecznie powinniście to zobaczyć! Ta najsłynniejsza w Polsce karnawałowa zabawa trwać będzie w tym roku od 4. do 8. lutego.

Atmosfera radosnego kolędowania i ludowej, miysopustowyj zobawy od lat ściąga do Bukowiny kolędników i rzesze turystów z całego kraju. Kiedy w 1973 z inicjatywy bukowiańskich działaczy, przy wsparciu całego grona wspaniałych, oddanych góralskiej kulturze ludzi, zorganizowano tę imprezę po raz pierwszy, nikt chyba nie przypuszczał, że na stałe zagości ona na bukowiańskik wiyrchak. Początkowo obejmowała ona swoim zasięgiem jedynie teren powiatu nowotarskiego, choć i wtedy przybywali kolędnicy z województwa krakowskiego i powiatu żywieckiego. Z czasem chętnych było tak wielu, że do bukowiańskiego Karnawału zespoły i soliści kwalifikowani byli w drodze eliminacji. W innym przypadku impreza musiałaby trwać dwa tygodnie.

Goralski Karnawal 05Goralski Karnawal 07

 

 

 

 

 

 

 

 

Cóż więc niezwykłego, poza zabawą, jest w tym góralskim kolędowaniu? Czy Herod i jego świta, diaboł i śmierztecka, turoń i koza, a może te płynące z serca życzenia na scyńście, na zdrowie, na to Boze Narodzynie i cobyście byli weseli jako w niebie janieli? A może, poza obrzędem, odnajdujemy w tym kolędowaniu tę odwieczną tęsknotę człowieka za Dobrą Nowiną?

Nie sposób wyobrazić sobie miysopustowyj zobawy bez śpiewu, tańca i muzyki. Jest więc taniec zbójnicki z całą jego dynamiką, przegląd par tanecznych gdzie obok drobnyk, krzesanyk, ozwodnyk jest polka z kropką, polka obyrtka, polka po kole, śtajerki i wiele innych. Radość, zamiłowanie do tańca, kolorowe stroje, zbójnickie wyskoki i hej zbyrk!, to zaledwie namiastka tego, co warto zobaczyć.

W środę 4 lutego przejazd kapel i zaproszonych gości przez Bukowinę Tatrzańską obwieści wszem i wobec otwarcie 43. „Góralskiego Karnawału”! Oficjalne otwarcie „Karnawału”, prezentacja kapel, występy zespołów regionalnych oraz sztuka teatralna „Zatraceniec” zainaugurują bukowiański Festiwal.

Goralski Karnawal 02Goralski Karnawal 04

 

 

 

 

 

 

 

 

Czwartek to rozpoczęcie przesłuchań konkursowych grup kolędniczych. Wieczorem na scenie Domu Ludowego zagości Zespół Folklorystyczny „MLADOST” z Bułgarii, zaś tradycyjnie, o godzinie 20.00 rozpoczną się zmagania w konkursie tańca zbójnickiego i popisy par tanecznych.

W sobotę na parkingu pod Domem Ludowym odbędzie się niezwykłe spotkanie. Są śnieżnobiałe, łagodne wobec rodziny, posłuszne i bardzo przywiązane do właściciela. Jeśli dodamy do tego, że odznaczają się wysoką inteligencją, a przed wojną używane były przez wojsko i policję jako psy stróżujące i patrolowe, to wiadomo już, że chodzi o owczarki podhalańskie. Turyści będą mieli okazję do spotkania z tymi niezwykłymi zwierzętami w ramach V Zimowej Krajowej Wystawy Polskich Owczarków Podhalańskich.

Ostatni dzień „Góralskiego Karnawału” to imprezy plenerowe: zawody strzeleckie no i oczywiście zawody kumoterek. Wspaniałe widowisko! Piękne konie, ozdobne góralskie sanie tylko dla dwóch osób (kumoterki), w których kumoter z kumoskom muszą przejechać jedno okrążenie toru (ok. 1000 m). Warto dodać, że takimi saniami górale jeździli również w odwiedziny do znajomych, na chrzciny, no i oczywiście na słynne jarmaki do Miasta (Nowy Targ). A że zimy bywały mroźne i wietrzne przykrywali swoje nogi baranicą. Jak im jeszcze było zimno, to stawali przy najbliższej karczmie i wypijali gazdowskom herbatę. Termosów wtedy nie było i na dalszą drogę brało się ćwiortkę do katany. Jeśli dodamy do tego zawody w ski-skjóringu (narciarz ciągnięty przez konia, na którym jedzie jeździec) i skjóringu (narciarz ciągnięty przez konia), to emocje i wrażenia pozostaną niezapomniane.

Z imprez towarzyszących „Góralskiemu Karnawałowi” warto wymienić występy polskich i zagranicznych zespołów regionalnych, wystawę prac twórców ludowych, no i oczywiście spektakle teatralne w wykonaniu bukowiańskich aktorów-amatorów.

Trudno wyobrazić sobie „Góralski Karnawał” bez wspaniałych konferansjerów. Tak naprawdę to oni są reżyserami całego spektaklu, nadają mu wyjątkowość, okraszając swoje występy uśmiechem i subtelnym, góralskim poczuciem humoru.

Niewątpliwie przez te kilka dni Bukowina jest stolicą polskiego karnawału. Śpiew, muzyka, taniec, barwne korowody kolędników stanowią żywy dowód, że tradycja kolędowania nie zniknęła z krajobrazu polskich wsi i miasteczek. I oby tak zostało! A organizatorzy tego niezwykłego wydarzenia dodają:

Sýćkik Wos piyknie pytomy do Bukowiny na „Góralski Karnawał”, bo przecie:

Rózne karnawały bywajom, dyć wiycie!

Ale bukowiański nolepsý na świecie!

Karnawal 2015 program

Organizatorzy i Jury Góralskiego Karnawału w Bukowinie:

Głównym organizatorem Góralskiego Karnawału jest Bukowiańskie Centrum Kultury – DOM LUDOWY. Mecenat nad wydarzeniami kulturalnymi w Bukowinie w 2015 roku objął PZU, natomiast partnerem głównym przedsięwzięcia jest Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Od wielu już lat występy kolędników ocenia jury w składzie: mgr Aleksandra Szurmiak-Bogucka – etnomuzykolog, dr Stanisław Węglarz – etnolog, mgr Benedykt Kafel – etnograf, mgr Dorota Majerczyk – etnolog, dr Artur Czesak – dialektolog, a konkurs par tanecznych i konkurs tańca zbójnickiego oceniają również przedstawiciele rodowitych górali. Organizatorzy z wdzięcznością wspominają także tych, którzy odeszli już z „Karnawałowej Rodziny”: prof. Romana Reinfussa, etnografa – długoletniego przewodniczącego jury, prof. Józefa Bubaka – dialektologa, Tadeusza Staicha – zakopiańskiego literata, znawcę i miłośnika góralszczyzny, Antoniego Weissenhofa – wielkiego przyjaciela Bukowiny i wielu, wielu innych, którzy wspomagali swoją wiedzą i zaangażowaniem „Góralski Karnawał”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *