Wycieczka nad Jezioro Bodeńskie

 

„Jezioro Bodeńskie” – pod takim tytułem w 1985 roku powstał film w reżyserii Janusza Zaorskiego na podstawie utworów Stanisława Dygata: powieści „Jezioro Bodeńskie” i opowiadania „Karnawał”. Inspiracją dla autora był fakt internowania go przez Niemców w Konstancji nad Jeziorem Bodeńskim w 1939 r. W filmie zagrała plejada polskich aktorów… Film mam w pamięci, prawdziwe Jezioro Bodeńskie przed sobą… Dotarłam do niego ze Stuttgartu mijając po drodze małe, przytulne wioski i piękne widoki. Moja podróż po Badenii-Wirtembergii dobiega końca, dlatego ten prawdziwie sielankowo-urlopowy smaczek zostawiłam sobie na koniec.

Romantyczne wyspy

Jezioro Bodeńskie to największe niemieckie jezioro, zwane przez to „morzem szwabskim”, i jak na morze przystało graniczące z innymi państwami – ze Szwajcarią i z Austrią. Otaczają je romantyczne miasta i idylliczne wioski, przyciąga malowniczym krajobrazem i łagodnym klimatem. Na jeziorze „ulokowały się” dwie wyspy. Mainau – egzotyczna, swoją śródziemnomorską roślinnością ściąga rzesze turystów, jest jak mały tropikalny raj pełen wspaniałych ogrodów. Przez ponad 500 lat wyspa należała do Krzyżaków, którzy wznieśli tutaj zamek. Obecnie to własność prywatna, można zwiedzać tylko piękną zamkową kaplicę. Druga wyspa to Reichenau – o rolniczym charakterze, z różnorodnymi uprawami. Świadectwem długiej historii tego miejsca są trzy średniowieczne klasztory. Pierwsi mnisi przybyli tu już w 724 roku i odegrali ważną rolę w kształtowaniu się niemieckiej państwowości, zdobywano tu wiedzę, erudycję, poznawano literaturę i sztukę. Obecnie wyspa jest cichym i spokojnym azylem, miejscem wypoczynku emerytów i rencistów. Na obie wyspy można się dostać łodzią albo autobusem.

Wyspy Mainau i Reichenau Jezioro Bodeńskiw

Staroświecki czar małych miasteczek

Inne nadbrzeżne miasteczka nęcą turystów swoim południowo-niemieckim i nieco staroświeckim czarem, warto więc zatrzymać się w Friedrichshafen, aby przespacerować się po promenadzie nad brzegiem jeziora pośród pięknych ogrodów i zwiedzić XVII-wieczny kościół zamkowy o cebulastych wieżach. Meersburg znowu to malownicze miasteczko o specyficznej atmosferze zdominowanej przez Stary i Nowy Zamek, ze wspaniałym widokiem na Jezioro z ogrodów zamkowych. W Unteruhldingen znajduje się z kolei niezwykłe niemieckie muzeum na świeżym powietrzu, można tu zobaczyć pieczołowicie odtworzone pomieszczenia mieszkalne ludzi z epoki kamiennej, warto też zobaczyć cysterską bazylikę Birnau w stylu rokoko, dzieło wybitnych artystów z olśniewającym wnętrzem, freskami i rzeźbami. Wśród kurortów nad Jeziorem Bodeńskim szczególne miejsce zajmuje Uberlingen – wyjątkowo elegancki kurort z bujnymi ogrodami i wspaniałymi widokami na jezioro oraz zabudową z charakterystycznego jasnozielonego kamienia, malowniczymi uliczkami, przy których stoją domy z muru pruskiego. Natomiast mały kurort Heiligenberg jest chyba jednym z najpiękniejszych w okolicach Jeziora Bodeńskiego ze swoim ogromnym zamkiem przebudowanym w piękny renesansowy pałac, znajduje się w nim piękna sala rycerska, kaplica zamkowa i dzwonnica.

Liczy się Konstancja

Stolica regionu Konstancja (Konstanz, rejencja Fryburg) to ważny ośrodek uniwersytecki i turystyczny i największe miasto nad Jeziorem Bodeńskim, położone na granicy ze Szwajcarią w jego niemieckiej części, w miejscu z którego wypływa rzeka Ren. Rzeka przecina miasto na pół, dlatego Stare Miasto to mała enklawa po szwajcarskiej stronie. Nazwa wywodzi się od cesarza Konstancjusza Chlorusa. Miasto znane było już w średniowieczu – w 1414-1418 roku odbył się tutaj sobór, podczas którego wybrano papieża Marcina V, a w trakcie tego soboru podstępnie ściągnięto i spalono na stosie czeskiego reformatora Jana Husa. Późniejsze pokolenia postawiły mu tutaj pomnik i stworzyły Muzeum Husa. Na szczególną uwagę w Konstancji zasługuje katedra NMP powstała już ok. 780 roku. Jej budowa trwała 600 lat, a w wyniku licznych przebudów łączy w sobie różne style architektoniczne, szczególnie we wnętrzu – gotyckie nawy boczne, renesansowe organy, barokowe sklepienie. W katedrze warto obejrzeć XII-wieczny Święty Grób inspirowany jerozolimskim pierwowzorem, bogato rzeźbione XV-wieczne stalle w prezbiterium, zwiedzić Kaplicę Konrada, biskupa Konstancji z X-wieku i jego złoty grobowiec oraz w nawie bocznej poszukać zaznaczonego miejsca, w którym rzekomo stał Hus podczas procesu.

Konstancja Katedra NMP

Na Munsterplatz znajdziemy kilka wspaniałych starych kamienic, natomiast najlepiej zachowaną częścią miasta jest Niederburg – dzielnica małych krętych uliczek zabudowanych starymi domami. Znajdujemy tutaj fragmenty murów obronnych miasta, prochownię oraz reńską wieżę „bramną” górującą nad rzeką, a za mostem widzimy promenadę niezwykle eleganckich willi. Ciekawe jest również Muzeum Rosgartenmuseum powołane do życia w 1871 roku i niezmienione prawie zupełnie do dziś, co nadaje mu uroczą, staroświecką atmosferę. Warty obejrzenia jest także Ratusz pokryty malowidłami ściennymi z okresu romantyzmu.

Konstancja stare miasto

Jezioro Bodeńskie Niemcy

 

  • Literatura pomocnicza:
  • „Niemcy. Najpiękniejsze miejsca, zabytki, cuda przyrody”, pod red. Elżbiety Gomulińskiej, z niem. przeł. Beata Kruk; Warszawa 2005 r.
  • „Niemcy – część południowa. Bawaria, Badenia–Wirtembergia. Praktyczny przewodnik”, autor: Gordon McLachlan; 1996

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *