Wrocławska Pieta

Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Dwa tygodnie temu, w piękny słoneczny poranek pierwszego dnia świąt Wielkanocnych, spacerowaliśmy po ukochanym Wrocławiu. Chcieliśmy znów być w miejscach naszej młodości, popatrzeć na Odrę, na mosty, na Ostrów Tumski. Nasz spacer zaczęliśmy od kościoła św, Wojciecha – dziś chyba najchętniej odwiedzanej przez wiernych wrocławskiej świątyni, gdzie mądrych nauk słuchają myślący mieszkańcy miasta. Szliśmy w kierunku Mostu Grunwaldzkiego.

Tuż za kościołem rozciąga się skwer. Stare, ogromne drzewa, teraz wciąż jeszcze bezlistne, rzucają cienie na zieleniejąca trawę. A wśród zieleni duże plamy małych wiosennych kwiatów: to żółte i fioletowe krokusy budzą uśmiech na twarzy przechodzących ludzi. Przed nami grupka Japończyków, oczywiście z aparatami fotograficznymi w ręku. Zatrzymują się, zdziwieni widokiem wiosennych kwiatów, przykucają, fotografują.

Wrocław wiosenne kwiaty

Czy w Japonii krokusy nie zakwitają wiosną? Może sprawiedliwa przyroda obdarza ich tylko kwitnącymi drzewami wiśni, które ja fotografowałabym z równym zachwytem!

Skręcamy ku Odrze. Przez gałęzie drzew widzę wieże katedry, a po tej stronie rzeki – białe ściany rotundy z Panoramą Racławicką.

Wrocław Panorama Racławicka

Po prawej stronie – czerwone mury Muzeum Narodowego. A przed nami pomnik – na wysokim postumencie ogromny Anioł z rozpostartymi skrzydłami. Nie znam tego monumentu. Idziemy więc w jego stronę.

Wrocław Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej 1

Wrocław Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anioł z głową skrytą w kapturze opiera dłonie na ogromnym mieczu. A u jego stóp klęcząca kobieta trzyma na kolanach głowę leżącego jeńca. Skrępowane sznurami ręce, w głowie – dziura po kuli, od której zginął. Teraz już nie Anioł jest najważniejszy. Teraz najważniejsza jest twarz Matki – Wrocławskiej Piety – z wyrytym na niej jednym słowem „Dlaczego?” Ten niemy krzyk zdaje się rozlegać w to słoneczne, świąteczne południe, przypominając straszną zbrodnię sprzed kilkudziesięciu lat – rozstrzelanie polskich oficerów w Katyniu, Miednoje i Charkowie.

Wrocław Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej 3

Wrocław Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej 4Wrocław Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej 5

Wrocławska Pieta woła: „Dlaczego?”

Tak się złożyło, że w dniu gdy świat rozpamiętywał śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, gdy rozmyślał o Marii, trzymającej na kolanach ciało Syna zdjęte z krzyża, my odkryliśmy w nadodrzańskim parku współczesną Wrocławską Pietę.

Kto jest autorem pomnika? Jaki artysta potrafił wyrzeźbić tak realistyczną, wyrazistą, tragiczną twarz Matki? Ile trzeba samemu przeżyć, aby w rysach twarzy oddać całą rozpacz i bunt kobiety-matki, jej nieme wołanie o pomstę?

Głowa z dziurą po kuli jednoznacznie kojarzy się ze zbrodnią katyńską. Obchodzę pomnik, czytam napisy. Na bocznych płytach znajduję z jednej strony słowa: Katyń, Miednoje, Charków – to miejsca zbrodni, tam ginęli polscy oficerowie. Z drugiej strony słowa: Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków – tam mieściły się obozy, w których przebywali Polacy, zanim nie zostali skazani na straszną śmierć.

Pomnik, który nazwałam dla siebie Wrocławską Pietą, to Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Autorem projektu pomnika jest Tadeusz Tchórzowski, warszawski rzeźbiarz i medalier.

Z Wikipedii dowiedziałam się, że monument budowany był w latach 1994-2000, usytuowany jest na planie krzyża i ma powierzchnię 380 m². Tworzą go cztery płyty granitowe i dwie figury z brązu: Anioła Śmierci i Piety Katyńskiej – Matki-Ojczyzny trzymającej w ramionach zamordowanego jeńca. Na ścianie postumentu z lewej strony wyryte są nazwy miejsc zbrodni, zaś na postumencie, ze strony prawej – nazwy obozów jenieckich.

Na pomniku umieszczono tablicę z inskrypcją w języku polskim:

Wiosną 1940 roku z rozkazu Stalina strzałem w tył głowy zamordowano w Katyniu, Miednoje, Charkowie i w nieznanych miejscach byłego ZSSR 22 tysiące polskich oficerów, policjantów i innych jeńców z obozów Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk.
W hołdzie pomordowanym pomnik ten z inicjatywy stowarzyszenia
„Dolnośląska Rodzina Katyńska” ufundowali rodacy.
Wrocław, w roku 1999

Z tyłu pomnika znajdują się także cztery tablice z napisami w językach: angielskim, francuskim, niemieckim i rosyjskim.

Wrocław Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej 6

Fundusze na pomnik pochodziły od osób prywatnych, wielu instytucji (m.in. Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa) oraz firm.

Odsłonięcie odbyło się 22 września 2000 roku w obecności rodzin pomordowanych, władz Wrocławia i Województwa Dolnośląskiego, przedstawicieli duchowieństwa, Wojska Polskiego, Policji i kombatantów. Odsłonięcia monumentu dokonał Andrzej Przewoźnik, który 10 kwietnia 2010 roku zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Leciał wraz z innymi przedstawicielami Polaków do Katania, na uroczystości upamiętniające mord polskich oficerów sprzed 70 lat. Nie doleciał.

Długo staliśmy zadumani przy pomniku myśląc o tragicznych losach ludzi, którzy zasłużyli na laury i chwałę, a spotkał ich tragiczny los. Czy wciąż mamy pamiętać słowa Zofii Nałkowskiej: „Ludzie ludziom zgotowali ten los.”? Czy nie czas spojrzeć na drugiego człowieka jak na brata, a nie wroga? Zasypać dzielące nas rowy i nie pozwolić, by nas dzielono: na swoich i obcych, na lepszych i gorszych. Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i aż ludźmi!

Tekst powstał 10 kwietnia 2016 roku – ku pamięci zmarłych, dla rozwagi czytających.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *