Wpraw się w świąteczny nastrój…

 

Zimowe Jarmarki Bożonarodzeniowe to okazja, aby poczuć świąteczną atmosferę jeszcze przed Wigilią. Okres od Mikołajek po Boże Narodzenie to czas najbardziej ulubiony przez nas dorosłych i absolutnie bajkowy dla naszych dzieci. Gdzie się udać, żeby poczuć magię jarmarków, poznać tradycje i zwyczaje regionalne, wtopić się w świąteczną atmosferę, posmakować lokalnych smakołyków lub poszukać pomysłów na urocze prezenty dla najbliższych? Najlepiej tam, gdzie ta tradycja jest kultywowana od lat i z największym rozmachem – specjalizuje się w tym dużo stolic europejskich i znanych z atrakcji turystycznych miast.

Pierwsze jarmarki świąteczne pojawiły się w krajach niemieckojęzycznych już w średniowieczu. Najstarszy, wiedeński, jest organizowany regularnie od 1294 roku. W Niemczech pierwszym miastem, które zdecydowało się na organizację jarmarku było Drezno – tzw. Striezelmarkt odbył się w 1434 roku. Później zwyczaj przeszedł do Norymbergii i Kolonii. Z czasem objął cały niemieckojęzyczny obszar, czyli Niemcy, Szwajcarię i Austrię, a później rozprzestrzenił się w całej Europie. Chociaż idea jarmarków liczy już kilkaset lat, wystawcy co roku zabiegają o gości, proponując coraz bardziej oryginalne atrakcje.

Tradycja prosto z Wiednia

WiedeńW Wiedniu jest organizowany najstarszy europejski jarmark świąteczny. Obejmuje ponad 150 stoisk zlokalizowanych na placu Rathaus, gdzie można kupić wyroby z drewna i skóry, biżuterię oraz ceramikę artystyczną. Stoły uginają się od austriackich przysmaków, takich jak jabłka w karmelu czy apfelstrudel. Warto spróbować słynnego ponczu w różnych smakach, a porcelanowy kubek zachować na pamiątkę. Zakupom towarzyszą dźwięki utworów adwentowych w wykonaniu chórów z Austrii oraz z innych krajów. Również dzieci mogą znaleźć tutaj coś dla siebie i spróbować sił w pieczeniu świątecznych ciast. Uwaga – nie kupimy w Wiedniu typowo komercyjnych, jarmarcznych gadżetów – tradycja stoi tutaj na pierwszym miejscu. Po Świętach główne dekoracje zmieniają się w sylwestrowe.

11 listopad – 26 grudzień 2016

Bazylea – bajkowe Święta błyszczące tysiącem światełek

Bazylea Christmas Market2016

W świąteczną atmosferę można się wciągnąć w bajkowej Bazylei olśniewającej setkami migających światełek, rozświetlonych wystaw sklepowych i uroczo udekorowanych domów? Wycieczka ulicami miasta (w tym najdłuższą udekorowaną świątecznymi światełkami ulicą w Europie) oraz spacer po „miejskim lesie” (ponad setka świerkowych drzewek zasadzonych na głównym placu), pieczone kasztany i zapach cynamonowych ciasteczek Basler Lackerli pozostanie na zawsze w pamięci. Można się też rozgrzać biorąc udział w świątecznym biegu ulicami miasta, który stał się już tradycją lub uraczyć się świetną zabawą i rewelacyjną kuchnią podczas Świątecznego Pokazu Różnorodności. Restauracje Bazylei słyną w tym czasie z potraw inspirowanych świątecznymi pomysłami i dekorowanych w niepowtarzalny sposób. A odwiedziny w sklepie Johanna Wannera będącego mekką świątecznego nastroju sprawią, że Boże Narodzenie nabierze nowego wymiaru.

24 listopad – 23 grudzień 2016

Wrocław – mnóstwo upominków z różnych zakątków świata

Wrocław jarmark-bozonarodzeniowy3

Jarmark we Wrocławiu zlokalizowany na Rynku Głównym uchodzi za jeden z najpiękniejszych w Europie. W tym roku oprócz ręcznie robionych drewnianych domków czy bombek na choinkę, zadebiutują saksońskie drewniane rzeźby oraz ręcznie malowane kartki świąteczne wykonane z drewna. Nowością będą również dekoracje oraz biżuteria z Afryki, w tym z Mozambiku, Ugandy czy Zambii. Kolekcjonerzy oryginalnych gadżetów znajdą tutaj także marsylskie mydła zapachowe, „łapacze snów” z Peru czy torby filcowe z ludowymi motywami. Wrocław zadbał również o fanów rękodzieła. Oprócz zakupu produktów, będą mogli przyjrzeć się, jak one powstają. Zobaczą, w jaki sposób wrocławski mincarz wybija pamiątkową monetę lub jak kowal kuje imienną podkowę na szczęście. Jarmark to również prawdziwa gratka dla najmłodszych. Specjalnie dla nich wyposażono stoiska w ręcznie wyszywane maskotki i kocyki czy drewniane zabawki. Maluchy będą mogły poznać również Wrocławskiego Krasnala Prezentusia, który pojawia się tylko raz w roku właśnie podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego we Wrocławiu. Trzykrotne dotknięcie jego czapeczki sprawia, że wszystkie marzenia mogą się spełnić.

18 listopad – 22 grudzień 2016

Budapeszt – przyciąga unikatowymi smakołykami

Budapeszt

W grudniu Budapeszt przemienia się w bajkową scenerię. Most Łańcuchowy zostaje przybrany w girlandy z lamp, a budynki publiczne, takie jak Zamek Królewski, Opera czy Parlament, błyszczą od tysięcy światełek. Produkty prezentowane na straganach są wybierane przez specjalne jury. Rzemieślnicy proponują unikatowe upominki przygotowane z naturalnych materiałów. Smakosze znajdą tutaj ogromny wybór świątecznego jedzenia i picia np. zupę rybną, pstrąga z grilla czy wątrobę gęsi. Są też smakołyki takie jak pieczone kasztany, strudel czy ciasta marcepanowe. Oprócz jedzenia na scenie pojawiają się specjalne pokazy. Gościom umilają czas występy zespołów bluesowych, jazzowych czy folkowych. Specjalne atrakcje przewidziano także dla najmłodszych. Dzieci mogą przyłączyć się do teatru lalek czy rękodzieła, a także wziąć udział w zabawach przedszkolaków.

11 listopad – 1 styczeń 2017

Praga, Krumlov i inne czeskie jarmarki

Praga

Krumlov

 

 

 

 

 

 

 

 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Pradze, organizowany na rynku Starego Miasta, uchodzi za największy w Czechach. Uroczyste otwarcie poprzez zapalenie lampek na choince odbywa się 26 listopada. Na gości czekają stoiska z ozdobami świątecznymi, szopkami, miodem pitnym i innymi przysmakami. Ciekawy jest również program artystyczny, który skupia się w dużej mierze na kolędach śpiewanych przez zespoły dziecięce.

Prawdziwi fani jarmarków mogą wyjechać poza Pragę, by tam delektować się niezwykłą atmosferą. W Czeskim Krumlovie dzieci zobaczą prawdziwą szopkę betlejemską, a na zamku Loket niedaleko Karlowych Warów, oprócz zakupu oryginalnych prezentów, na gości czeka niezwykła ekspozycja, w tym pokaz narzędzi tortur.

Stoiska zapraszają gości do 1 stycznia 2017

Klucz do Rygi

Ryga

Największy jarmark w łotewskiej stolicy wygląda jak z bajki. Odbywa się w historycznym centrum miasta, na Placu Katedralnym. Warto go zwiedzić po zakupach na jarmarkach, choćby z tego powodu, że figuruje na Światowej Liście Dziedzictwa UNESCO. Podobnie jak na straganach w innych miastach, również tutaj można znaleźć własnoręcznie zrobione cudeńka. Tradycyjnym hitem wśród upominków są łotewskie świeczniki produkowane z drewna i biżuteria z bursztynem. Ci, którzy będą chcieli się rozgrzać, mogą sięgnąć po specjalny koktajl Clavis Riga, czyli „Klucz do Rygi”. Jego receptura jest oparta na ryskim czarnym balsamie i przyda się każdemu, kto zechce spędzić wieczór na zewnątrz.

Jeżeli jeszcze nie czujecie tej cudownej atmosfery to tylko dlatego, że Was na tych jarmarkach nie było. Dajcie się wprowadzić w świąteczny nastrój… Szanse, że obejmie was później błoga przedświąteczna radość, są dużo większe.

 

***
Autorka dziękuje za materiały do tekstu i zdjęcia Nocleg.pl
Część zdjęć pochodzi ze stron miast organizujących Jarmarki Bożonarodzeniowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *