Wielkie Otwarcie Sezonu 2014 w Giżycku i Parada Jednostek Pływających

W Giżycku co roku w pierwszy weekend maja odbywa się Wielkie Otwarcie Sezonu i widowiskowa Parada Jednostek Pływających. Tym razem impreza odbędzie się 2 maja.

Mieszkańcy i turyści rokrocznie oblegają kanał Łuczańsk i Ekomarinę, by podziwiać wodniaków rozpoczynających żeglarski sezon. Już o 10.00 w Porcie Ekomarina młodzi giżyccy żeglarze otworzą tradycyjnie sezon regatowy. Na jez. Niegocin rozegrane zostaną regaty w klasach Optymist, Cadet, Laser 4,7, Techno 293. Symbolicznie uruchomiona też zostanie sygnalizacja świetlna zabytkowego mostu obrotowego na Kanale Łuczańskim i zielone światło dla wodniaków, po czym rozpocznie się Parada Jednostek Pływających. W jedynej takiej paradzie na Mazurach co roku udział bierze wiele jednostek pasażerskich, ratowniczych i prywatnych. Wśród nich są fantazyjnie przebrane jednostki pływające i załogi, startujące w Konkursie na najładniej udekorowaną jednostkę pływającą i przebraną załogę.

2 maja o godz. 14.30 nastąpi również oficjalne otwarcie nowo powstałej kładki spacerowej z tarasem widokowym nad jez. Niegocin, prowadzącej z Pasażu Portowego wprost na piękne giżyckie molo. Cała estakada ma 360 m długości i stanowi kolejną turystyczną atrakcję miasta. W pewnym sensie przywraca ona miastu jezioro, od którego oddziela je pas torów. Teraz można z samego centrum przejść bezpośrednio na nabrzeże Niegocina. Kładka wieczorną porą jest oświetlona, całodobowo monitorowana, wyposażona jest też w windy, nie ma więc przeszkód dla osób z niepełnosprawnością, czy rodziców, którzy spacerują  z dziećmi w wózkach. 

Uroczyste otwarcie sezonu w Giżycku to – jak pokazują poprzednie edycje – świetna zabawa, występy artystyczne, pokazy, konkursy i zabawy z nagrodami oraz szantowe granie. Nie brakuje również mazurskich i kresowych specjałów oraz rękodzieła, które od rana można zakupić na jarmarku w okolicy mostu obrotowego. To jedyna taka impreza i parada w Polsce!

PROGRAM IMPREZY:

10.00 – Otwarcie sezonu regatowego w Porcie Ekomarina Giżycko. Rozegranie regat na jez. Niegocin przez młodych giżyckich sportowców w klasach: Optymist, Cadet, Laser 4,7, Techno 293.

10.00 – Jarmark rękodzieła oraz mazurskich i kresowych specjałów w okolicy mostu obrotowego, przy ul. Nadbrzeżnej.

12.30 – UROCZYSTE OTWARCIE MOSTU OBROTOWEGO na Kanale Łuczańskim (Giżyckim)

    • Powitanie gości przez Burmistrz Giżycka Jolantę Piotrowską,
    • Oficjalne przekazanie na ręce burmistrz Jolanty Piotrowskiej Złotego    Dzwonu oraz Tarczy
    • Uroczyste otwarcie mostu obrotowego dla ruchu żeglownego,
    • Zielone Światło dla wodniaków – symboliczne uruchomienie sygnalizacji świetlnej przez Dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej Tadeusza Zdanowicza.

 

12.45PARADA JEDNOSTEK PŁYWAJĄCYCH i Konkurs na najładniej udekorowaną jednostkę pływającą i przebraną załogę. Wyniki konkursu i wręczenie nagród przed godz. 14.00.

14.30 – Oficjalne otwarcie nowo powstałej kładki spacerowej z tarasem widokowym nad jez. Niegocin.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *