Światowa Niedziela Cittaslow

Niedziela Cittaslow obchodzona jest zawsze w ostatnią niedzielę września, w tym roku to 29.09.2013. Ustanowiona została przez Przewodniczącego Stowarzyszenia, Gian Luca Marconi, w celu szerzenia informacji o idei bycia Cittaslow na całym świecie.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Cittaslow (Miast Dobrego Życia) to organizacja non profit, zrzeszająca miasteczka liczące do 50 tysięcy mieszkańców. Jej członkowie pracują nad poprawą jakości życia ich lokalnych społeczności w różnych jego aspektach. To pochwała dla kultury dobrego życia, bez pośpiechu, w zgodzie z naturą i lokalną tradycją.

Ruch Cittaslow narodził się w 1999 r. Obecnie sieć liczy 176 miast z 27 państw całego świata. Polska Krajowa Sieć Miast liczy od 22 września 12 miast (jedenaście z terenu Województwa Warmińsko-Mazurskiego: Biskupiec, Bisztynek, Gołdap, Lidzbark Warmiński, Lubawa, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Reszel, Ryn, Dobre Miasto i Barczewo oraz jedno z Wielkopolski: Murowana Goślina) i była jedną z pierwszych utworzonych sieci krajowych. W roku 2013 uchwały w sprawie przystąpienia do sieci podjęły i przechodzą już procedurę certyfikacyjną: Kalety (śląskie) i Rejowiec Fabryczny (lubelskie).

Więcej informacji o polskich Cittaslow: www.cittaslowpolska.pl

W niedzielę 29 września każde Cittaslow powinno zrealizować swój własny program co najmniej jednego wydarzenia na temat “Cittaslow” na swoim terenie. Co przygotowały polskie miasteczka?

BISKUPIEC – “Integracyjny rajd rowerowy Biskupiec-Wilimy”, którego celem jest popularyzacja aktywnych form wypoczynku, zdrowego stylu życia oraz propagowanie idei Cittaslow.

Biskupiec

Więcej informacji o rajdzie na stronie www.biskupiec.pl

 

BISZTYNEK – “Cittaslow- tradycja, historia i teraźniejszość naszej gminy”

plakat Bisztynek

Więcej informacji o imprezie: www.bisztynek24.pl/

 

LIDZBARK WARMIŃSKI – “Niedziela Cittaslow”, czyli festyn promujący ideę Cittaslow, podczas którego swoje produkty zaprezentują regionalni artyści, wystąpią lokalne zespoły i odbędą się konkursy dotyczące ruchu Cittaslow.

Lidzbark Warmiński

Bliższe informacje o imprezie: www.lidzbarkwarminski.pl

 

LUBAWA – “Ślimak, który lubi witaminy” – impreza pod takim hasłem ma na celu zapoznanie mieszkańców z ideą Cittaslow oraz produktami regionalnymi oraz stworzenie rodzinnego święta.

plakat Lubawa

Bliższe informacje o imprezie: Martyna Pryba, tel. 0 89 645 53 06.

 

MUROWANA GOŚLINA – “Spacer śladami historii”, czyli pielęgnacja historii i tradycji lokalnych poprzez poznawanie swojego miejsca zamieszkania oraz wzmacnianie więzi z otoczeniem w celu zaszczepiania lokalnego patriotyzmu.

Murowana Goślina

Bliższe informacje o imprezie: Biblioteka Publiczna w Murowanej Goślinie, tel. +48 61 8122452

 

NOWE MIASTO LUBAWSKIE – “II Rodzinny Piknik Rowerowy, Dzień bez samochodu w ramach Niedzieli Cittaslow”. Celem tej imprezy jest propagowanie wśród społeczności lokalnej ekologicznych środków transportu i aktywnego spędzania wolnego czasu na łonie natury.

Nowe Miasto Lubawskie

Bliższe informacje o imprezie: Katarzyna Markowska, Urząd Miejski w Nowym Mieście Lubawskim, tel. 056 472 96 34, mk@umnowemiasto.pl

 

OLSZTYNEK – “Niedziela Cittaslow 29 września 2013 w Olsztynku”, czyli promocja idei Cittaslow wśród mieszkańców Olsztynka. Będą zawody sportowe: „Wyścigi ślimaków Cittaslow”, konkursy kulinarne: „Ślimak, ślimak pokaż rogi dam ci sera na pierogi”, konkurs plastyczny: “Ślimak Cittaslow widziany okiem dziecka” i konkurs wiedzy o Cittaslow.

Olsztynek

Bliższe informacje o imprezie: www.olsztynek.pl

 

RESZEL – “Spotkanie Lubawy i Reszla – 2 miast Cittaslow na scenie Reszelskiej“, czyli pogłębienie współpracy starego i nowego miasta Cittaslow.

plakat Reszel

Bliższe informacje o imprezie: www.ugreszel.pl

 

RYN – Konkurs “Ślimak w krajobrazie Rynu”, którego celem jest ukazanie Rynu jako miejsca dobrego życia w aspekcie założeń Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow oraz umożliwienie rozwoju kreatywności uczestników.

Ryn

Bliższe informacje o imprezie: www.biblioteka.ryn.pl

 

BARCZEWO – “Cittaslow w Barczewie – klimaty spod znaku ślimaka”

plakat Barczewo

Bliższe informacje o imprezie: www.barczewo.pl

 

DOBRE MIASTO – „Czas relaksu”

 plakat Dobre Miasto
Bliższe informacje o imprezie: www.centrumkultury.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *