WIARA WOLNOŚĆ FUTURYZM – niezwykła wystawa Chińskiej Sztuki w Warszawie

Biennale Weneckie uchodzi za najbardziej prestiżowy salon sztuki współczesnej na świecie. Tegoroczna 56 edycja zakończyła się pod koniec listopada. Niemal prosto z Wenecji najciekawsze prace z Pawilonu reprezentującego Chiny przyjechały do Polski. Od 4 grudnia wybraną kolekcję 33 dzieł siedmiu czołowych Chińskich Artystów można podziwiać w warszawskiej Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków przy ulicy Mazowieckiej 11a.  Wystawa będzie otwarta dla publiczności do 15 grudnia 2015 w godzinach 11–19.

O Wystawie 

Sztuka współczesna stawia sobie za cel interpretowanie świata artystycznymi środkami. Twórcy chłoną zjawiska społeczne i duchowość. Przetwarzają je przez filtr własnego talentu i wrażliwości. Następnie z pomocą narzędzi wizualnego warsztatu przelewają na ekran, płótno lub instalacje rzeźbiarskie.

wystawa plakatWystawa w Galerii ZPAP mierzy się ze spuścizną chińskiej tradycji. Licząca 6 tysięcy lat cywilizacja przeżyła liczne zwroty. Ostatnie dziesięciolecia to zadziwiający skok od siermiężnego komunizmu w futurystyczną potęgę. Druga po USA gospodarka rozwija się w zadziwiającym świat tempie. Kosmiczne technologie i pradawne kulty. Na wystawie wiszą Tybetańskie kunsztowne Tanki, czyli rytualne buddyjskie obrazy na zwojach. Obok na ścianach widać monumentalne projekcje Lu Yang (z muzyką Yao Dajuin) przedstawiające tybetańskie bóstwo Vajrabhairava. Wywodząca się z Szanghaju artystka korzysta z najnowszych technik komputerowych mapowania mózgu. Widzimy jak neurobiologia i techniki 3D łączą najnowsze techniki warsztatu z motywami przedwiecznego kultu. Dalej na szeregu postumentów podziwiać można nowoczesne rzeźby Jang Shenga z Xiamen w prowincji Fujian. Artysta nawiązuje min. do motywów buddyjskich z czasów dynastii Han. Wykonane współcześnie dzieła przypominają spatynowane pradawne przedmioty kultu oferowane wotywnie świątyniom. Artystyczna księga oprawna w drewno i czarny całun reprodukuje inne dzieła rzeźbiarskie Shenga nawiązując do świętych ksiąg klasztornych.

Miao Ying operuje nowoczesnym medium, jakim jest Internet ze swoimi ikonami „google” „youtube” etc. Tao Hui z kolei analizuje na video prawa kobiet w Islamie. Yu Ying buduje pełne emocjonalnych napięć kameralne ołtarzyki codziennych dramatów na tak nietypowych platformach jak iPady, tablety, klawiatury itp. Z kolei absolwent angielskich uczelni artystycznych Chen Tianzhuo swobodnie porusza się wśród rozmaitych technik artystycznych. Szczególne wrażenie robi w Warszawie jego video instalacja „19:53” z muzyką Yico i Zhiqi. Finezyjnie skomponowane kadry, choreografia, kolorystyka. Inspiracje czerpał od dziecięcych kreskówek po bulwersujące nawiązania LGBT.

Warszawska wystawa pokazuje Chińską Sztukę jako mozaikę bardzo różnych pomysłów i technik. Wszystkie dzieła łączy warsztatowa perfekcja i głębokie intelektualne zaplecze. Warto zobaczyć! Wystawa czynna do 15 grudnia 2015 do godziny 19.00

wystawa wiara wolność futuryzm Dong Junxin

O Wernisażu

Wernisaż w dniu 4 grudnia zgromadził liczne grono dyplomatów, miłośników kultury chińskiej, artystów i dziennikarzy.

Kurator wystawy ze strony polskiej Tomasz Awdziejczyk powitał gości i przybliżył tło współpracy artystycznej z Chinami. Podkreślił, że obecna prezentacja sztuki współczesnej jest dopełnieniem obecności tradycyjnej sztuki haftów jedwabnych wystawianych w tej samej Galerii przed półtora rokiem. Władze Związku Polskich Artystów Plastyków reprezentowały Prezes OW ZPAP Bożenna Leszczyńska oraz wiceprezes Zarządu Głównego ZPAP Wanda Hansen. Przebywający w Gdańsku prezes ZG ZPAP Janusz Janowski przekazał uczestnikom wernisażu podziękowania i życzenia udanej wystawy.

Wiceprezes Chińskiego Międzynarodowego Stowarzyszenia Kultury CICA Dong Junxin w długim przemówieniu podkreślał wartość współpracy kulturalnej między naszymi krajami. Zakończona właśnie wizyta Prezydenta Dudy w Chinach jest potwierdzeniem wysokiej rangi Polsko – Chińskich relacji. W imieniu kuratorów głos zabrała pani Cui Ciao prezes Pekińskiej Fundacji Sztuki Współczesnej BCAF. Kurator Tomasz Awdziejczyk podziękował min. obecnym na uroczystości pani Konsul do spraw kultury Cai Lian z Ambasady ChRL w Warszawie oraz pani Agacie Kurdziel z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa Chińskiej Sztuki W.HansenDong Junxin, T Awdziejczyk

Smakołyki kuchni chińskiej zaserwowała gościom wernisażu restauracja „Cesarski Pałac” z ulicy Senatorskiej w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *