Walentynki w polskim Mieście Zakochanych®

Uroczystości ku czci małżeństwa Zeusa i Hery w antycznej Grecji, Luperkalia w starożytnym Rzymie czy choćby zakorzeniona w polskiej tradycji Noc Kupały – zakochani obchodzili swoje święto od wieków. Dziś większość młodych ludzi na całym świecie celebruje Walentynki. Nie jest to jednak – jak się u nas powszechnie uważa – kolejny, po Halloween, eksportowy produkt kultury anglosaskiej. Data 14 lutego też nie jest przypadkowa. Tego dnia w kościele katolickim, na mocy decyzji papieża Gelazego I obchodzony jest od 496 r. Dzień św. Walentego (zastąpił pogańskie Luperkalia). Oficjalnie św. Walenty został ogłoszony patronem zakochanych w 1496 r. przez papieża Aleksandra VI.

Kim był św. Walenty?

oltarz walenty wmWalenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym. Żył w III wieku w Cesarstwie Rzymskim, za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz, za namową swoich doradców, zabronił wchodzić w związki małżeńskie młodym mężczyznom służącym w jego legionach. Uważał bowiem, że mężczyźni, którzy mają swoje żony i dzieci, zamiast o odważnej walce, będą myśleli o rodzinie i będą się bali „nadstawiać karku” za swojego cesarza. Żaden z kapłanów nie sprzeciwił się woli srogiego władcy. Zakaz ten złamał dopiero biskup Walenty, udzielając i błogosławiąc małżeństwom młodych żołnierzy, za co został wtrącony do więzienia. Tam zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda głosi, że jego wybranka pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Wieść o miłości Walentego do córki strażnika i jej cudownym uzdrowieniu dotarła szybko do cesarza, który rozkazał zabić duchownego. Przed egzekucją Walenty zdążył jeszcze napisać list do swojej ukochanej, który podpisał: “Od Twojego Walentego”. Na drugi dzień, czyli 14 lutego, został stracony.

O losie św. Walentego nie zapomniano, a od ok. IV wieku zaczęto go czcić, udając się licznie na jego grób, prosząc o błogosławieństwo dla związku, a często również o to, aby rodzice zaakceptowali związek. Mało kto wie bowiem, że Walenty udzielał ślubów również tym parom, które nie miały zgody rodziny na tenże sakrament. Ale Dzień św. Walentego stał się prawdziwym świętem zakochanych dopiero w średniowieczu, kiedy to pasjonowano się żywotami świętych i tłumnie pielgrzymowano do ich grobów, aby uczcić ich relikwie. Przypomniano więc sobie także dzieje św. Walentego. W Polsce i wielu innych krajach Europy czci się św. Walentego również jako patrona ciężkich chorób, zwłaszcza tych umysłowych, nerwowych i epilepsji, być może dlatego, że niegdyś wierzono, iż choroby te powstają na skutek zawiedzionych uczuć i niespełnionej miłości.

Chełmno Miastem Zakochanych®

relikwiarz wmW naszym kraju Dzień Zakochanych obchodzony jest 14 lutego od lat 90-tych XX wieku, a od 2002 r. polskim Miastem Zakochanych® jest Chełmno (w województwie kujawsko-pomorskim). Do niedawna niewiele osób wiedziało, że od paru wieków w chełmińskiej Farze przechowywana jest relikwia św. Walentego. Od kiedy i Polskę owładnęła moda obchodzenia „Walentynek”, chełmińska relikwia nabrała nowego znaczenia. 14 lutego 2002 roku po prawie 200 latach ponownie została wystawiona. Zapoczątkowano w ten sposób w mieście uroczyste Obchody Dnia Świętego Walentego, na które mimo zimowej aury zjeżdżają tłumy turystów, by poczuć gorącą atmosferę i szczególny urok tego starego średniowiecznego miasta – Miasta Zakochanych®.

Walentynkowe szaleństwo

14 lutego miasto ogarnia prawdziwe miłosne szaleństwo. Uroczyste obchody rozpoczyna msza w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie nieco bardziej religijni zakochani mogą pomodlić się w intencji trwałości uczuć i poprosić o wsparcie św. Walentego, którego relikwie w okolicach zasłynęły za sprawą licznych uzdrowień i cudów. Po kościelnych, czas na świeckie uroczystości, które odbywają się przed renesansowym ratuszem. Już od samego rana na zakochanych czekają stoiska z walentynkowymi gadżetami i upominkami, wykonanymi przez okolicznych rękodzielników, czyli Jarmark Świętego Walentego. Artystyczną część obchodów na rynku rozpoczyna Festiwal Piosenki Miłosnej, zaś kończy – występ któregoś z popularnych artystów zaproszonych specjalnie na tę okazję. W tym roku gwiazdą wieczoru będzie Kamil Bednarek z zespołem. Tradycyjnie też na płycie rynku układane jest wielkie płonące serce z lampionów,  które w 2003 roku ułożone zostało  z 5746 świec i wpisane zostało do Polskich Rekordów i Osobliwości. Nowością w tegorocznym święcie będzie Charytatywny Maraton Zumby (wpisowe to 20 zł, a zebrane pieniądze zostaną przekazane na leczenie i rehabilitację 9-letniej Claudii). Czy na płycie rynku w Chełmnie uda się zebrać dostatecznie dużo par? Organizatorzy wierzą, że tak.

koncert na rynku

lizaki

 

 

 

 

 

 

 

 

Walentynki to nie tylko święto zakochanych turystów, ale również mieszkańców. Przygotowania do tego dnia trwają w mieście od wielu tygodni. Co roku zwoływany jest konkurs na najciekawszą walentynkową wystawę sklepu. W szranki stają właściciele najróżniejszych obiektów – począwszy od miniaturowych kiosków, przez sklepy z żywnością, aż do butików. Chełmińscy piekarze i cukiernicy przygotowują na ten dzień szczególnie duże ilości popularnych przez cały rok w Chełmnie, „bułeczek walentynkowych z lubczykiem” oraz innych wyrobów cukierniczych w kształcie serc. Organizowane są też kiermasze walentynkowe „Przez żołądek do serca” oraz Warsztaty Sztuki Kulinarnej.

Nie tylko w Walentynki

Walentynki w Chełmnie nie kończą się 14. lutego, lecz trwają cały rok. Zakochani, niezależnie od pory roku, mogą przejść specjalną drogą miłości wyznaczoną w centrum miasta, latem zaś udać się na romantyczny spacer pośród kwiatowych dywanów ułożonych w kształty serc w parku Nowe Planty. Zmęczeni zwiedzaniem mogą usiąść na jednej z marmurowych ławeczek, stworzonych specjalnie dla zakochanych par.

dywany kwiatowe 2

serca

 

 

 

 

 

 

 

 

Ci, których walentynkowe szaleństwo nie przekonuje, muszą poczekać do nocy z 23 na 24 czerwca. To wtedy organizowane są – już od wieków – obchody rodzimego, słowiańskiego Dnia Zakochanych, czyli Noc Kupały.

zdjęcia źródło: www.chelmno.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *