W Jarosławcu, czyli bałtyckie slowingowanie

Pamiętacie tę magiczną chwilę? Jeszcze nic nie widać oprócz rosnących wzdłuż ścieżki świerków, ale słychać szum. Zmysł węchu wyłapuje też wraz z wiatrem specyficzny zapach świeżego, rześkiego powietrza z odrobiną czegoś ni to słonego ni to rybiego, w każdym razie czegoś, czego nie uświadczysz w innym miejscu. Dróżka faluje, trochę się wspina do góry, z traw i krzaków przebija się piasek, wchodzimy na wydmę i wreszcie pojawia się cudowna przestrzeń aż po horyzont wypełniona sunącymi jeden za drugim białymi grzywaczami. I jest znowu tak samo cudownie jak było w dzieciństwie, po długiej zimie pierwszy niuch bałtyckiego powietrza jest magiczny. Znowu jestem małym chłopcem na wakacjach z rodzicami nad Bałtykiem, ogarnia mnie szczenięca radocha… Lata lecą, radocha zostaje… coś w tym jest, że każdego roku to pierwsze powitanie z Morzem Bałtyckim staje się pisaną zmysłami szczęśliwą retrospekcją.

Na plaży w Jarosławcu

Każdy z pewnością ma swój ulubiony zakątek nad Bałtykiem, swoje miejsce na grajdoł czy rybacki porcik ze smażalnią ryb. Ale frajdą równie wielką jak powroty jest też odkrywanie nowych miejsc. I oto wiosną, po zaliczeniu w swoim globtroterskim życiu wielu mórz i tropikalnych wysp ląduję po raz pierwszy w życiu w Jarosławcu. Piękne okolice między Ustką a Darłowem odwiedzałem wcześniej, ale jakoś do Jarosławca mnie nie zagnało. Tym razem trafiłem tam w dziennikarskim gronie nacieszyć się Morzem Bałtyckim przed sezonem i zakosztować rozkoszy prawdziwego Spa, czyli słynnej już na całym wybrzeżu Panoramy Morskiej, wszak woda w morzu w kwietniu brr….bardzo zimna więc yacuzzi i sauna to podwójna przyjemność po długich marszach. Bo wielkiej przyjemności jaką są długie wiosenne spacery wzdłuż rozbujanego morza i jodowanie bałtycką bryzą płuc nie muszę przecież zachwalać – to oczywista oczywistość. Więc chodziło się dużo, Spa zostawiając na deser. Bałtycka wiosna to także czas dla poszukiwaczy bursztynów.

Poławianie bursztynu Jarosławiec

Na własne oczy widziałem, jak w Jarosławcu nasz Bałtyk hojnie obdarowuje lud bursztynem. Tylko trzeba mu trochę pomóc – ubrani w gumowe kombinezony dżentelmeni z wielkimi siatko-podrywkami wchodzą po pas w fale i łapią wszystko co one niosą: piasek, muł, kawałki starego drewna, muszli, zgniłe wodorosty i …kawałki bursztynu. Potem wysypują to na piach, rozgrzebują i wynajdują kawałki bursztynu. Spacerowicze i podglądacze tylko czekają aż fachowcy w kombinezonach ponownie udadzą się po kolejną stertę i rozpoczynają wielkie grzebactwo w tym co zostało. I o dziwo zawsze coś znajdują, może i maleństwa, okruszki, ale zawsze to bursztyn własnoręcznie znaleziony. Tak, czy inaczej, zabawa na świeżym powietrzu gwarantowana, z elementami gimnastyki, skłonów, sztychów patykiem i przysiadów. Bursztyn i jod gratis – to nasz kochany Bałtyk żywiciel.

Poławianie Bursztynu w Jarosławcu

Po takiej odświeżającej wyprawie apetyt dopisuje i dla łakomczuchów dobra wiadomość: w Panoramie Morskiej w Jarosławcu, mającej status Health Resort & Medical Spa, jest kilka restauracji w ramach formuły znanej nad Morzami Tropikalnymi, a rzadziej nad Bałtykiem, czyli all-inclusive – po prostu świetna kuchnia w postaci szwedzkiego bufetu. Oczywiście można też wykupić pobyt wraz z dietą np. cukrzycową, wątrobową czy lekkostrawną. Do dietetyków nie należę tak jak do klubu Morsa, więc podżarty po sjeście, zamiast do morza, rzuciłem się w wir wszelakich kąpieli w SPA. Wcześniej jednak wraz z kompaniją z klubu dziennikarzy podróżników GLOBTROTER zostałem fachowo oprowadzony przez szefową logistyki panią Katarzynę Zielińską po wielu zakątkach SPA.

Panorama Morska Spa

Na własne oczy przekonałem się, że Panorama Morska to jeden z najlepiej wyposażonych w Polsce obiektów nie tylko do wellness, ale też i do rehabilitacji. W sezonie pracuje tutaj aż 300 osób, w tym wielu fachowców od balneoterapii, krioterapii, hydroterapii, kinezyterapii, fizykoterapii i masażu – w dodatku mają najnowocześniejszy światowej klasy sprzęt. Cóż, zdrówko dopisuje, więc zająłem się bardziej slow-wellnessem i kąpielami w jacuzzi o różnych składach wody niż wypróbowywaniem np. nowoczesnej komory do krioterapii. Fachowy opis sprzętu i zabiegów można znaleźć na stronach internetowych Panoramy.

Jarosławiec Panorama Morska

Panoramę Morską, jako świetnie wyposażony Health Resort & Medical Spa, odwiedzają także liczni cudzoziemcy, bo jakość idzie w parze z rozsądnym cennikiem. Z pewnością tu jeszcze wrócę w trakcie bałtyckiego slowingu.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *