Ucieczka na wieś – książka o sile marzeń

Czy można uwierzyć w swoje marzenia? I je spełnić? Można. Tak jak to zrobiła Jagoda Miłoszewicz, autorka książki „Chata Magoda – ucieczka na wieś”. Po jej przeczytaniu nie będzie wypadało Ci powiedzieć: „Szkoda, że nie mogę robić tego, co ona”. Bo możesz! Tak naprawdę możemy wszystko, o czym marzymy, bo – jak pisze autorka: Nigdy nie jest za późno, ale żeby gdzieś dojść, trzeba zacząć iść

Tę wędrówkę Jagoda rozpoczęła 12 lat temu, w wieku – jak stwierdziła – w którym inni odcinają już kupony. Udało się, bo miała u swego boku Maćka… Ale też determinację i ogromną wiarę w to, że im się powiedzie. Znaleźli swoje miejsce na ziemi, w sercu Bieszczad i stworzyli tam swój dom, taki, o jakim mieli odwagę marzyć.

To, co dziś jest rzeczy­wis­tością, wczo­raj było niereal­nym marzeniem. (Paulo Coelho, Być jak płynąca rzeka)

Dziś swoją premierę ma książka, opowiadająca historię Jagody i Maćka – od kiełkującego w ich głowach pomysłu o życiu na wsi, po stworzenie w Lutowiskach wyjątkowego pensjonatu dla gości, w którym rytm życia wyznaczają zmieniające się pory roku. „Chata Magoda – ucieczka na wieś” jest nie tylko zapisem ich doświadczeń, ale też, a może przede wszystkim, jest to książka o sile marzeń. Bo przecież gdyby nie marzenia Jagody i Maćka, nie powstałby ten swoisty poradnik dla wszystkich tych, którzy szukają szczęścia na swoją miarę. Nie zawsze musi być nim życie na wsi. Ważne, by to szczęście gdzieś odnaleźć. Jako osobie spełnionej – pisze w książce Jagoda – zależy mi, by po świecie chodzili sami spełnieni ludzie… bo wtedy świat będzie lepszy!

Cokolwiek zamierzasz zrobić, o czymkolwiek marzysz, zacznij działać. Śmiałość zawiera w sobie geniusz, siłę i magię. (Johann Wolfgang Goethe)

Dla mnie, osoby urodzonej i wychowanej w dużym mieście, która wieś zna przede wszystkim z wakacyjnych wyjazdów w dzieciństwie w rodzinne strony dziadków, ta książka stała się inspiracją, wyzwaniem. I wcale nie dlatego, że chcę się wynieść na wieś. Uwielbiam swój podmiejski dom, ogródek… ale lubię również czasem coś zmienić, poprawić, czerpiąc z doświadczeń innych osób. Książka Jagody Miłoszewicz otworzyła mi oczy na wiele aspektów prowadzenia domu, przygotowywania potraw, hodowli ziół, warzyw i owoców, a nawet urządzania i dekorowania wnętrz. To dowód na to, że nie jest to pozycja wyłącznie dla tych, którzy zastanawiają się, czy podjąć decyzję o przeprowadzce na wieś. I choć nie brakuje w niej praktycznych porad (jak choćby dotyczących przenoszenia chaty, budowy naturalnej oczyszczalni wody czy przydomowej wędzarni), to znajdziecie w niej też kilkadziesiąt ciekawych i prostych przepisów kulinarnych (mnie zaintrygowały te, poświęcone wykorzystaniu dziko rosnących roślin, m.in. mniszka lekarskiego, powszechnie zwanego mleczem oraz pokrzywy) i pomysły na oryginalne i tanie dekoracje. A na tych, którzy marzą o opuszczeniu miasta, czeka prawdziwa opowieść o ciężkim, ale pełnym uroków wiejskim życiu, podzielona na pory roku. Autorka nic nie upiększa, opowiada szczerze o trudach, wiążących się z prowadzeniem gospodarstwa, ale jednocześnie dodaje otuchy i wiary wszystkim tym, którzy zbierają się na odwagę, by spełnić swoje marzenia o przeprowadzce na wieś.

Ta książka to także edytorska perełka – elegancka, twarda, satynowa oprawa, a wewnątrz, na kredowym papierze, prawdziwy graficzny majstersztyk – dziesiątki pięknych, klimatycznych zdjęć: domu, ogrodu, potraw, zwierząt, okolicznych pejzaży. Można je oglądać bez końca. I jak tu się nie rozmarzyć???

Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać – mawiał Walt Disney. Jagoda Miłoszewicz pokazała w tej książce, że można, że nigdy nie jest za późno. Jeśli myślisz, że możesz – to możesz. (…) Możesz. To piękne słowo, które powinniśmy powtarzać sobie codziennie. Możesz, możesz…

 

***

Chata Magoda pokoj

Już dziś możecie poznać bliżej Jagodę Miłoszewicz i zamieszkać w Chacie Magoda – jej miejscu na ziemi…

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *