U wód – Polanica i Kudowa… uzdrowiskowa

O tym, że źródła leczą, wiedziano już przed wiekami, ale kiedy zapanowała moda na „kuracje u wód” niektóre miejscowości górskie awansowały do rangi uzdrowisk. Budowano w nich pensjonaty, w centrum domy zdrojowe, a pijalnie wód mineralnych sytuowano w pięknie zaprojektowanych parkach. W parkach obowiązkowo budowano sadzawki z pływającymi łabędziami, piękne fontanny, romantyczne altanki oraz muszle koncertowe. Wszystko dla wygody i odpoczynku kuracjuszy.

Na przełomie wieków do uzdrowisk przyjeżdżało eleganckie towarzystwo – panie w krynolinach i panowie w cylindrach – spacerowali po parku lub słuchali koncertów muzyki uzdrowiskowej. Dzisiaj każdy z nas może korzystać z tych dobrodziejstw, cieszyć oczy pięknie odrestaurowanymi obiektami i zespołami parkowymi. Liczba pensjonatów daje szansę wyboru pensjonatu na dobrym poziomie i w niewygórowanej cenie, blisko parku zdrojowego lub poza główną strefą zabudowy miejscowości. A jeżeli wybierzemy się do uzdrowiska krótko przed lub po sezonie, to pogoda nas nie zawiedzie i mamy szansę na odpoczynek bez tłumów i jakby w stylu belle epoque

Polanica Zdrój SP

Tego lata, korzystając z pięknej pogody, odwiedziłam z przyjaciółmi dwa uzdrowiska na Dolnym Śląsku: Polanicę i Kudowę.

Polanica Zdrój Slow Poland

Polanica-Zdrój stała się modnym uzdrowiskiem w XIX wieku, jako że w 1840 roku odkryto tu źródło Józef, a potem źródła Wielka Pieniawa z wodą skuteczną przeciwko „słabościom podbrzusza”. Od 1904 roku stała się kurortem o zabudowie w stylu szwajcarskim, pięknie reprezentowanym w wielu odrestaurowanych budynkach. Teraz to popularny ośrodek wypoczynkowy i uzdrowiskowy, wody mineralne z tutejszych ujęć nadal pomagają w leczeniu chorób układu trawiennego i krążenia. Jest to też świetne miejsce na kilkudniowy wyjazd także dla seniorów szukających ciszy, spokoju i urokliwych miejsc. Takie wrażenia daje przepięknie utrzymany park, pełen starych drzew i egzotycznych krzewów, kwitnących azalii, rododendronów i magnolii.

Polanica Zdrój Slow Poland2

Kudowa-Zdrój położona jest 35 km od Kłodzka u stóp malowniczych Gór Stołowych. Zdrowotne właściwości tutejszych wód znane były już w XVI wieku, już wówczas powstawały tu pierwsze urządzenia kąpielowe. Klimat jest tutaj łagodny, a jego właściwości wpływają korzystnie na oddychanie, krążenie krwi, trawienie. Park Zdrojowy założono w XVIII w. dokładnie w miejscu wypływania źródeł mineralnych. Kudowa posiada trzy wody źródlane – Marchlewski i Śniadecki w budynku pijalni, za opłatą oraz Moniuszko w parku, bez opłat. Leczy się tu wady postawy, zwyrodnienia stawów i kręgosłupa, niedokrwistość, miażdżycę, niedoczynność tarczycy, otyłość i wiele innych chorób. Do dziś uzdrowisko zachowało uroczy staroświecki charakter. Jest Pijalnia Wód Mineralnych z salą koncertową oraz muszla koncertowa, jak w innych miejscowościach uzdrowiskowych. W parku pięknie utrzymana roślinność w donicach: agawy, palmy, kaktusy, draceny. W lipcu dodatkową atrakcją kulturalną jest coroczny Festiwal Moniuszkowski w Teatrze im. S. Moniuszki, muzyka tego kompozytora rozbrzmiewa także w parkowej Muszli Koncertowej. Doskonałe walory przyrodolecznicze i wypoczynkowe Kudowy Zdroju można uatrakcyjnić wypadami do sąsiadujących Gór Stołowych i Skalnych Miast w pobliskich Czechach.

Kudowa zdrój uzdrowisko

 

Zamieszkaj w pobliżu:

Kokoryku Dom Wakacyjny                                   ProHarmonia Rezydencja Wellness

Kokoryku Dom Wakacyjny_Bieganów

ProHarmonia_Lądek Zdrój

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *