U wód – Polanica i Kudowa… uzdrowiskowa

Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

O tym, że źródła leczą, wiedziano już przed wiekami, ale kiedy zapanowała moda na „kuracje u wód” niektóre miejscowości górskie awansowały do rangi uzdrowisk. Budowano w nich pensjonaty, w centrum domy zdrojowe, a pijalnie wód mineralnych sytuowano w pięknie zaprojektowanych parkach. W parkach obowiązkowo budowano sadzawki z pływającymi łabędziami, piękne fontanny, romantyczne altanki oraz muszle koncertowe. Wszystko dla wygody i odpoczynku kuracjuszy.

Na przełomie wieków do uzdrowisk przyjeżdżało eleganckie towarzystwo – panie w krynolinach i panowie w cylindrach – spacerowali po parku lub słuchali koncertów muzyki uzdrowiskowej. Dzisiaj każdy z nas może korzystać z tych dobrodziejstw, cieszyć oczy pięknie odrestaurowanymi obiektami i zespołami parkowymi. Liczba pensjonatów daje szansę wyboru pensjonatu na dobrym poziomie i w niewygórowanej cenie, blisko parku zdrojowego lub poza główną strefą zabudowy miejscowości. A jeżeli wybierzemy się do uzdrowiska krótko przed lub po sezonie, to pogoda nas nie zawiedzie i mamy szansę na odpoczynek bez tłumów i jakby w stylu belle epoque

Polanica Zdrój SP

Tego lata, korzystając z pięknej pogody, odwiedziłam z przyjaciółmi dwa uzdrowiska na Dolnym Śląsku: Polanicę i Kudowę.

Polanica Zdrój Slow Poland

Polanica-Zdrój stała się modnym uzdrowiskiem w XIX wieku, jako że w 1840 roku odkryto tu źródło Józef, a potem źródła Wielka Pieniawa z wodą skuteczną przeciwko „słabościom podbrzusza”. Od 1904 roku stała się kurortem o zabudowie w stylu szwajcarskim, pięknie reprezentowanym w wielu odrestaurowanych budynkach. Teraz to popularny ośrodek wypoczynkowy i uzdrowiskowy, wody mineralne z tutejszych ujęć nadal pomagają w leczeniu chorób układu trawiennego i krążenia. Jest to też świetne miejsce na kilkudniowy wyjazd także dla seniorów szukających ciszy, spokoju i urokliwych miejsc. Takie wrażenia daje przepięknie utrzymany park, pełen starych drzew i egzotycznych krzewów, kwitnących azalii, rododendronów i magnolii.

Polanica Zdrój Slow Poland2

Kudowa-Zdrój położona jest 35 km od Kłodzka u stóp malowniczych Gór Stołowych. Zdrowotne właściwości tutejszych wód znane były już w XVI wieku, już wówczas powstawały tu pierwsze urządzenia kąpielowe. Klimat jest tutaj łagodny, a jego właściwości wpływają korzystnie na oddychanie, krążenie krwi, trawienie. Park Zdrojowy założono w XVIII w. dokładnie w miejscu wypływania źródeł mineralnych. Kudowa posiada trzy wody źródlane – Marchlewski i Śniadecki w budynku pijalni, za opłatą oraz Moniuszko w parku, bez opłat. Leczy się tu wady postawy, zwyrodnienia stawów i kręgosłupa, niedokrwistość, miażdżycę, niedoczynność tarczycy, otyłość i wiele innych chorób. Do dziś uzdrowisko zachowało uroczy staroświecki charakter. Jest Pijalnia Wód Mineralnych z salą koncertową oraz muszla koncertowa, jak w innych miejscowościach uzdrowiskowych. W parku pięknie utrzymana roślinność w donicach: agawy, palmy, kaktusy, draceny. W lipcu dodatkową atrakcją kulturalną jest coroczny Festiwal Moniuszkowski w Teatrze im. S. Moniuszki, muzyka tego kompozytora rozbrzmiewa także w parkowej Muszli Koncertowej. Doskonałe walory przyrodolecznicze i wypoczynkowe Kudowy Zdroju można uatrakcyjnić wypadami do sąsiadujących Gór Stołowych i Skalnych Miast w pobliskich Czechach.

Kudowa zdrój uzdrowisko

 

Zamieszkaj w pobliżu:

Kokoryku Dom Wakacyjny                                   ProHarmonia Rezydencja Wellness

Kokoryku Dom Wakacyjny_Bieganów

ProHarmonia_Lądek Zdrój

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *