Truskawkowe szaleństwo na Kaszubach

Truskawkobranie to największa na Kaszubach impreza plenerowa – odbywa się już od ponad 40 lat, zawsze na przełomie czerwca i lipca. W tym roku przypada w dniach 28-29 czerwca. Gwoździem programu są truskawki pod najrozmaitszymi postaciami, w myśl hasła: wszystko o truskawce!

Tak naprawdę nikt dokładnie nie wie, kto wpadł na pomysł organizowania tej imprezy plenerowej właśnie na Złotej Górze, w pobliżu punktu widokowego. Jednak pomysł jest znakomity. Przecież nie ma bardziej urokliwego zakątka na całych Kaszubach. Miejsce festynu wyznacza naturalnie ukształtowany amfiteatr, którego tło stanowi jedno z najpiękniejszych jezior na Kaszubach czyli Wielkie Brodno. Na stoku Złotej Góry koło Kartuz podczas imprezy swobodnie przebywa około 40 tys. osób. Ze wzgórza widać południową część Jeziora Wielkie Brodno, wieś Brodnicę Dolną, Wzgórza Szymbarskie z największym wzniesieniem na Niżu Środkowoeuropejskim – Wieżycą. Miejsce to znajduje się niemal w centrum zagłębia truskawkowego.

Truskawkobranie 02Od 1971 roku święto Truskawkobrania rozrasta się i przyciąga coraz większe rzesze wystawców i zwiedzających – zarówno „miejscowych” jak i turystów. Festyn stał się największą imprezą w regionie. Szacuje się, iż w Truskawkobraniu 30 czerwca 2002 roku wzięło udział 30 000 osób, w 2004 roku i 2005 było już ich około 40 000. O popularności tego święta świadczy również fakt, iż w ciągu jednego dnia (w 2005 r.) sprzedano tam prawie 2 tony truskawek.

Znamy już program Truskawkobrania 2014, który przewiduje jak zwykle atrakcje dla dzieci i dorosłych. Kto zagra i kto wystąpi? Gwiazdami w tym roku będą m.in. Ireneusz Dudek oraz Rafał Brzozowski.

Na festynie można będzie znaleźć liczne stoiska handlowe i gastronomiczne, zaplanowane są także liczne występy artystyczne, konkursy, zawody wędkarskie, stoiska z truskawką i kaszubskim rękodziełem ludowym, przejażdżki tramwajem konnym i wiele innych atrakcji. Podczas imprezy wystawią się producenci truskawek, którzy sprzedawać będą owoce świeże oraz przetworzone w postaci  musu truskawkowego. „Kremowe Malënë” – mus z truskawek kaszubskich jest produktem tradycyjnym województwa pomorskiego i otrzymał „Perłę 2005” w ogólnopolskim konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo. Organizatorzy Truskawkobrania mają także atrakcje dla dzieci – konkursy, zabawy i animacje.

Truskawkobranie 05Podczas Truskawkobrania odbędą się liczne konkursy związane z truskawką np. na najlepsze ciasto truskawkowe, na największą truskawkę. Organizowany jest też konkurs na „truskawkową fraszkę”. Konkurs ten jest ogłaszany w prasie, a następnie rozstrzygany podczas Święta.

Każde Truskawkobranie jest bardzo dużym wydarzeniem – to wielogodzinna impreza (od rana do późnych godzin nocnych), w programie której znajduje się ciekawa oferta estradowa. Na Truskawkobraniu gościli m.in. Szwagierkolaska, Bajm, Zbigniew Wodecki, Lombard, Perfect, Lady Pank, DAAB, Łzy, Kasia Kowalska, Patrycja Markowska czy Wilki.

 

Ciekawostki o truskawkach

Największa truskawka w Polsce urosła w 2009 roku w miejscowości Kramówka Mała na polu Pani  Agnieszki Koniecko. Polska rekordzistka ważyła ponad 138 gramów. Największa truskawka na świecie została zebrana przez G. Andersena z Wielkiej Brytanii w 1983 roku. Gigantyczny owoc ważył 231 gramów.

Truskawki oprócz walorów smakowych mają również dużo witamin. Być może nie każdemu wiadomo, iż truskawka zawiera więcej witaminy C niż cytryna – aż 60 mg w 10 dekagramach świeżych owoców.

Truskawka zawiera specjalne związki bakteriobójcze – fitocydy – obecne również w cebuli i czosnku. Pomagają one w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej. W tym miejscu warto dodać, iż niektórzy używają truskawek do czyszczenia i wybielania zębów.

Truskawki są historycznie bardzo młodymi owocami. Pochodzą ze skrzyżowania poziomek, znanych i opisywanych m.in. przez Rzymian – Wergiliusza i Owidiusza. Inicjatorem i sponsorem udanego botanicznego eksperymentu był król francuski – Ludwik XIV. Łakomy monarcha po zasmakowaniu w chilijskich poziomkach zażyczył sobie wyhodowania owoców, które dawałyby większe plony na europejskiej ziemi. Stąd pierwsze zbiory truskawek w Europie i na świecie zawdzięczamy zapewne właśnie Ludwikowi XIV.

Truskawka kaszubska lub kaszëbskô malëna (z języka kaszubskiego) jest produktem tradycyjnym województwa pomorskiego. Nazwę produktu zarejestrowano jako Chronione Oznaczenie Geograficzne w 2009 r. rozporządzeniem Komisji Europejskiej – jako pierwszy produkt tradycyjny w województwie pomorskim i 13 w Polsce – spełniający warunki unijne.

 

Truskawkobranie 2014 na Kaszubach

  • termin: 28 – 29 Czerwca 2014
  • miasto: Brodnica Górna
  • miejsce: Złota Góra

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *