Tam, gdzie zwalnia czas…

Przyjeżdżając tu nie trzeba zabierać ze sobą elektronicznych gadżetów, które zapewnią nam rozrywkę – to miejsce działa na wyobraźnię, cofa nas w czasie do smaków dzieciństwa, ekologicznego jedzenia, nieskażonej natury i prawdziwego, wiejskiego życia. Czyli tego wszystkiego, za czym tęsknimy…

Ciche Wody – bo o tym miejscu mowa – to folwark położony na obrzeżach niewielkiej miejscowości Wężówko na Warmii i Mazurach, wśród soczystych łąk i nieopodal rzeki Węgorapa wypływającej z Jeziora Mamry. W tej mazurskiej ekozagrodzie czas płynie wolniej, a raczej zgodnie z porami roku. To idealne miejsce dla osób poszukujących ciszy i spokoju, wypoczynku w prawdziwej i komfortowej agroturystyce, w bliskim kontakcie z przyrodą i zwierzętami.

ciche wody 01Tutaj można czuć się swobodnie…

A czego więcej chcieć na urlopie? Ale kto by myślał o spaniu do południa, gdy wokół tyle atrakcji niedostępnych na co dzień większości z nas? Spacery boso po trawie, kąpiele w stawie, leniuchowanie w hamaku, zbieranie polnych kwiatów i ziół z okalających gospodarstwo łąk, zrywanie dzikich poziomek czy jabłek, którymi można potem nakarmić konia, zabawa z owcami, które pasą się tuż obok nas… Te owce są zresztą niewątpliwą atrakcją Cichych Wód. A pojawiły się w gospodarstwie Anny i Wojciecha z dość nietypowego powodu – nie chodziło o wełnę na swetry, mleko czy sery, lecz… o stawy, groble i wały, których koszenie i pielęgnowanie okazało się zbyt pracochłonne i skomplikowane. Tak powstała symbioza doskonała. Owce rasy Skudde na tych terenach hodowano już kilkaset lat temu i dziś znowu skubią sobie trawę na soczystych łąkach tuż przy stuletnim domu z czerwonej cegły, a gospodarze mają więcej czasu na inne zajęcia.

A tych nie brakuje. Podobnie jak zwierząt. Poza owcami hoduje się tu kury, kaczki, gęsi Kałudzkie, bydło rasy Limuze, po folwarku biegają też psy, koty, jest nawet koń. Można tu podglądać gospodarzy w trakcie ich codziennych prac, ale można też pomagać. Mielenie i przesiewanie mąki, zbieranie kurzych jaj czy zapędzanie owiec do zagrody to dla najmłodszych prawdziwa frajda!

ciche wody zwierzętaciche wody dzieciCiche Wody należą do ogólnopolskiej sieci Zagród Edukacyjnych oraz organizują warsztaty weekendowe lub wakacyjne dla rodzin. Pod okiem Anny można nauczyć się wypiekać chleb, uprawiać własne warzywa, wziąć udział w warsztatach kulinarnych Mazurskie Spotkania ze Smakiem. Ale można też tutaj nauczyć się jak wytwarzać ozdoby z żelaza, filcu, gliny. Chcemy m.in. pokazać, co można zrobić z wełny z naszych owiec, jak z nią postępować, pielęgnować. Organizujemy kursy czesania, przędzenia, tkactwa, filcowania, a przy okazji częstujemy gości pysznym owczym mlekiem i serami – opowiada Wojciech.

ciche wody jedzenieciche wody potrawyGoście mówią, że to miejsce magiczne…

… jak z marzeń o prawdziwej wsi i prawdziwych ludziach – ciężko pracujących w gospodarstwie, ale znajdujących czas i wiele ciepłych uczuć dla swoich Gości. To widać choćby w klimatycznych pokojach, urządzonych w stylu mazurskim (wszystkie z łazienkami), znajdujących się w dwóch budynkach: 3 w domu z końca XIX wieku, a 2 i jadalnia w budynku Austeria. A w jadalni prawdziwie sielski klimat i najlepsze jedzenie pod słońcem! Na stołach królują: domowy chleb, własne wędliny, pasztety i oczywiście jagnięcina i wołowina, z której Anna potrafi przygotować cuda. A do tego warzywa i owoce z ogródka tuż przy domu. Ale nie może być inaczej, zwłaszcza w ekozagrodzie.

ciche wody 04Tym bardziej w takiej, która zdobywa liczne nagrody i certyfikaty. Tylko w ostatnim roku Ciche Wody zostały laureatem II miejsca w konkursie na „Najlepsze Gospodarstwo Agroturystyczne Warmii i Mazur” oraz zwycięzcą konkursu „Smaki Warmii, Mazur oraz Powiśla na stołach Europy“ za kołduny litewskie z regionalnej jagnięciny rasy Skudee zapiekane w średniowiecznych skorupach w towarzystwie zasmażanej kapusty. A takich nagród Anna i Wojciech mają już w swojej kolekcji sporo. Bo Ciche Wody to gospodarstwo, prowadzone z prawdziwą pasją, miłością i rozumieniem praw natury. Sprawdźcie sami! 

 

Zarezerwuj pobyt w Folwarku Ciche Wody

ciche wody_wezowko_warmia_i_mazury_7W tej mazurskiej ekozagrodzie czas płynie wolniej, a raczej zgodnie z porami roku. To idealne miejsce dla osób poszukujących ciszy i spokoju, wypoczynku w prawdziwej i komfortowej agroturystyce, w bliskim kontakcie z przyrodą i zwierzętami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *