Snow Polo, czyli Gra Królów w Wysokich Tatrach

Ostatni tydzień stycznia w Bukowinie Tatrzańskiej zapowiada się pasjonująco. Od 29 stycznia do 1 lutego – po raz trzeci w Bukowinie i po raz siódmy w polskich Tatrach -odbędzie się międzynarodowy turniej w Polo na śniegu: BUKOVINA POLO SNOW MASTERS 2015. To barwne wydarzenie sportowo-towarzyskie każdego roku przyciąga coraz więcej widzów, a Bukowina dołącza w ten sposób do ekskluzywnych zimowych kurortów takich, jak St. Moritz czy Aspen.

Polo

Polo to porywający sport, którego istotą jest połączenie umiejętności jazdy konnej na najwyższym poziomie ze sprawnością rozgrywania piłki, którą gracze pędzący galopem starają się umieścić w bramce przeciwnika. W grze uczestniczą dwie czteroosobowe drużyny zmieniające się połowami boiska po każdym zdobytym golu.

Ta Królowa Gier, jak nazywają ją jej miłośnicy, jest pierwszą grą zespołową. Tradycja polo sięga czasów… Aleksandra Macedońskiego, który sam był zapalonym graczem. Powstała w Azji Środkowej i przywędrowała do Europy w XIX wieku wraz z wojskami brytyjskimi z Indii. Była nawet dyscypliną olimpijską w 1908, 1920, 1924 i 1936 roku.

W polo grał Winston Churchill, a w czasach współczesnych wśród graczy odnajdziemy koronowane i książęce głowy (Książę Karol), chociaż na szczęście polo przeżywa boom i coraz więcej osób, niekoniecznie bajecznie zamożnych, a po prostu mogących sprostać fizycznym i organizacyjnym wyzwaniom tej dyscypliny, przeżywa swoją przygodę wierzchem z kijem w ręku. Zmagania w polo nieodmiennie przyciągają publiczność najwyższej jakości, która żywiołowo kibicuje swoim drużynom w atmosferze piknikowej zabawy. W Polsce istnieje kilka klubów polo, min. Buksza Polo & Riding Club pod Warszawą.

Polo na śniegu

Snow Polo Bukowina Tatrzanska (3)Mecze polo rozgrywane na co dzień w zamkniętych klubach, w Bukowinie Tatrzańskiej w odmianie Snow Polo dostępne stają się dla każdego ciekawego nowych doświadczeń. Dla wielu widzów jest to często pierwszy kontakt z polo, co budzi tym większe zainteresowanie.

Polo na śniegu to najbardziej wyrafinowana forma Gry Królów. Od chwili rozegrania pierwszego turnieju w St. Moritz w Szwajcarii przed 26 laty, kolejne zimowe kurorty podejmowały się organizacji podobnych imprez. W 2007 roku do St. Moritz, Kitzbuhel, Aspen, Megeve, Cortina d’Ampezzo i Bariloche dołączyły polskie Tatry. Pierwszy w Tatrach turniej polo na śniegu zorganizował w Zakopanem Paweł Olbrych, założyciel pierwszego klubu Polo, który kontynuował swoją przygodę z Zakopanem jeszcze w latach 2009 i 2010. Od trzech lat Polo Snow Masters znalazło nową lokalizację u stóp Tatr Wysokich, w Bukowinie Tatrzańskiej.

Stadion śnieżny i turniej

Snow Polo Bukowina Tatrzanska (2)Gospodarzem wydarzenia jest luksusowy obiekt BUKOVINA Terma Hotel Spa, położony w najwyższej części Bukowiny Tatrzańskiej, który na tę imprezę przygotował specjalny śniegowy stadion o wymiarach 140 x 50 metrów. Turniej będzie trwał przez trzy dni, a jego kulminacją będzie sobotni dzień finałowy, podczas którego goście będą oglądać z hotelowych tarasów zmagania zawodników. Przez cały czas trwał będzie piknik na śniegu, a Goście VIP korzystać będą z VIP POLO LOUNGE w specjalnie przygotowanym na tę okazję Tarasie Active Baru.

Tegoroczną nowością będą animacje prowadzone przez zawodników i trenerów w czwartek i piątek dla Gości hotelu i kurortu. Każdy, kto wcześniej zapisze się w recepcji hotelu Bukovina, będzie mógł przeżyć krótką, ale intensywną Przygodę z Polo, dosiadając konia i dzierżąc kij, tzw. mallet w dłoni. Widzów zaskoczy również udział drużyn męskich i kobiecych – polo kobiece rozwija się wyjątkowo dynamicznie i wyrazem tego będzie gra dwóch kobiecych drużyn z USA i Polski.

 

PROGRAM

Bukovina Snow Masters 2015Piątek

12.00 – 16.00  Gry półfinałowe

16.30 – 19.30  Wspólne narty

20.00 – 23.00 Captains Cocktail dla graczy, zaproszonych gości, partnerów i mediów

Sobota

12.00 – 16.00  Mecze finałowe o Puchar Wójta Bukowiny Tatrzańskiej i Puchar Starosty Powiatu Tatrzańskiego, Snow Picnic

16.00 – 20.00  Termy i Spa

21.00               Players Party

W sobotę wieczorem sale klubowe Hotelu Bukovina gościć będą Players Party – tradycyjne przyjęcie dla Gości Turnieju, którzy mają okazję pobawić się razem z elitą europejskiego Polo. Podczas nocnej zabawy organizatorzy przewidują dodatkowe atrakcje.

Niedziela

12:00   Turniej pocieszenia

Podczas gier finałowych Goście będą mogli skorzystać ze stref hospitality (otwartej i VIP), w których Gospodarz i Partnerzy przygotują festiwal góralskich smaków – Piknik Polo na świeżym powietrzu.

Organizator

Klub Buksza promuje polo, prowadząc szkołę jazdy i gry, organizując zawody i turnieje od 2002 roku. Paweł, Maciej i Marianna Olbrychowie, sami aktywnie grając w polo, organizują wydarzenia związane z Grą Królów na najwyższym poziomie. Liczna i wyrafinowana publiczność co roku kibicuje drużynom, graczom i koniom podczas tradycyjnych już letnich zawodów pod patronatem ambasadorów Argentyny (COPA ARGENTINA) i Indii (INDIA POLO CUP). BUKOVINA POLO SNOW MASTERS 2015 to kolejna przygoda z polo na śniegu w polskich Tatrach.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *