Slow driving, czyli jazda dla przyjemności

Podróżowanie w stylu slow, tak bliskie naszemu sercu, stało się inspiracją do stworzenia projektu filmowego pod nazwą #pięknedrogi.pl. To projekt filmowy, który ma na celu odkrycie i pokazanie dziesięciu najpiękniejszych polskich tras. Opiera się on na filozofii slow drivingu, czyli jazdy bez konkretnego celu, dla przyjemności, który staje się popularnym trendem w podróżowaniu, także w Polsce.

Życie w stylu slow

Zmęczenie zbyt szybkim tempem życia spowodowało, że trend slow zaczął gromadzić coraz więcej zwolenników. W Polsce ta idea również dynamicznie się rozwija, obejmując kolejne aspekty naszego codziennego funkcjonowania – od jedzenia, przez zakupy, aż po podróżowanie.

U podstaw inicjatyw slow stoi poczucie, że przez pośpiech tracimy każdego dnia to, co najważniejsze – zdrowie, relacje z bliskimi, możliwość pełnego przeżywania ważnych chwil. Dlatego ruch slow life jest dla nas tak atrakcyjny, koncentruje się bowiem na rzeczach, za którymi coraz bardziej tęsknimy: zachowanie zdrowego balansu między pracą a życiem rodzinnym, czas na odpoczynek, bliskość z naturą czy wreszcie dbanie o siebie – zarówno o to, co jemy, w co się ubieramy, ile kupujemy, jak również w jaki sposób spędzamy wolny czas.

 

Slow driving, czyli przyjemność z jazdy

W całym nurcie slow pojawia się wiele gałęzi, które skupiają się na konkretnych obszarach życia. Jednym z trendów jest podróżowanie w stylu slow. Taka podróż tym różni się od zwykłej, że nie ma w niej z góry określonego celu i precyzyjnie zaplanowanej trasy. Nie ma wykazu miejsc i zabytków, które trzeba zobaczyć, odhaczając je kolejno z przygotowanej wcześniej listy. Jest zatem więcej miejsca na spontaniczność i odkrywanie nowych, nieprzetartych szlaków. Z tego powodu coraz większą popularnością cieszy się slow driving, czyli jazda dla przyjemności, a nie tylko przemieszczanie się z punktu A do B.

W przypadku slow drivingu jazda jest celem samym w sobie. Pasjonaci tej filozofii często wybierają trasy widokowe, by móc podziwiać pejzaże i cieszyć się bliskością natury. Nie spieszą się – gdy tylko zechcą, mogą się zatrzymać, podziwiać piękno przyrody, zjeść coś w miejscowej restauracji czy poznać bliżej lokalny koloryt miejsca, przez które właśnie przejeżdżają

Mazda pieknedrogi slow driving slow poland (2)

Weekendowe wyjazdy

Slow driving może być świetnym pomysłem na spędzenie inspirującego weekendowego wyjazdu, dającego możliwość odpoczynku po ciężkim tygodniu pracy – mówi Magdalena Węglewska, dyrektor PR Mazda Motor Poland. – Tym bardziej, że w Polsce jest naprawdę wiele miejsc czekających na odkrycie, wartych odwiedzenia, które nie znajdują się na standardowych szlakach turystycznych – dodaje.

Piękne drogi w Polsce

Z filozofii slow drivingu narodził się pomysł stworzenia projektu filmowego pod nazwą #pięknedrogi.pl. Ekipa, składająca się z pasjonatów życia slow, wyruszyła w Polskę w poszukiwaniu dziewięciu najpiękniejszych dróg, które będą filmowane głównie z dronów. – Efektem końcowym będzie krótki film, który pomoże nam pokazać polskie drogi w pozytywnym kontekście oraz uświadomić, że nasz kraj jest bogaty w piękne widokowe trasy, które warto przejechać – tłumaczy Magda Węglewska. – Oprócz tego chcemy zachęcić do czerpania przyjemności z jazdy i wypróbowania slow drivingu.

MAZDA pieknedrogi film dron slow poland

Planowany jest również konkurs dla Internautów na wybór dziesiątej drogi. Do 31 sierpnia na stronie www.pieknedrogi.pl można zgłaszać swoje propozycje. Spośród nadesłanych pomysłów, jury wybierze jedną trasę, która zostanie sfilmowana i znajdzie się w końcowym materiale. Dodatkowo – osoba, która nadeśle zwycięską propozycję, otrzyma nagrodę w postaci drona.

Jury będzie zwracać szczególną uwagę na atrakcyjność zaproponowanej drogi – przede wszystkim na widoki czy ciekawy przebieg zgłoszonej trasy.

Projekt #pięknedrogi.pl prowadzi Mazda Motor Poland.

 

Polecamy Slow Miejsca na zatrzymanie się podczas Slow Drivingu:

slow gniazda

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *