Skansen – pomysł na slow weekend

Wakacyjna wizyta w skansenie to pomysł jak najbardziej w duchu slow. W Polsce mamy kilkanaście bardzo ciekawych muzeów etnograficznych takich, jak choćby Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku czy Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Jednym z obowiązkowych miejsc do odwiedzenia jest Park Etnograficzny w Sanoku. W tym największym ze skansenów w Polsce zebrano bardzo obszerną galerię obiektów na wolnym powietrzu. Urokliwe położenie na jednym z brzegów rzeki, dobre rozplanowanie eksponatów, zróżnicowanie etnograficzne – to niezaprzeczalne atuty tego miejsca.

bieszczady VII skansen (120)Przy okazji pobytu u przyjaciół postanowiliśmy zajrzeć do skansenu w Sanoku i w ten interaktywny sposób wprowadzać naszą córeczkę w bogaty świat kultury. Panna O. była zachwycona, my również. Widziałam skansen w Olsztynku, zagrodę Guciów na Roztoczu, Muzeum Wsi Słowińskiej i Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie. Tu zostałam zauroczona „ofertą” podkarpackiego Muzeum Budownictwa Ludowego. Tak właśnie brzmi oficjalna nazwa tego założonego w końcu lat 50-tych muzeum „na wolnym powietrzu”. Na obszarze blisko 40 hektarów w sposób rewelacyjny została zaprezentowana kultura architektoniczna pogranicza polsko-ukraińskiego. Co ważne – uwzględniono wszystkie żyjące tam grupy etniczne w tym Łemków, Bojków, Pogórzan i Dolinian.

Bardzo duże wrażenie robi sektor naftowy, unikat w skali światowej, gdzie w sposób spójny pokazane są urządzenia i maszyny wykorzystywane w przemyśle naftowym w XIX/XX wieku.

bieszczady VII skansen (209)Fakt, że większość budynków, czy to mieszkalnych, czy kościelnych posiada urządzone wnętrza (warsztatami np. garncarskim czy tkackim) podnosi ich walory poznawcze zarówno dla „małych” jak i dla „dużych” zwiedzających.

W skansenie dość licznie zaprezentowane są obiekty sakralne. Mnie najbardziej podobała się jedna z dwóch XVIII-wiecznych cerkwi bojkowskich. Reszta rodziny bawiła się z zapałem sprzętami przy kuźni.

Stała wystawa malarstwa ikonowego z regionu Karpat uchodzi za jedną z najlepszych i najbardziej kompleksowo ujmujących temat (od XV do XX wieku, ponad 2000 ikon).

Posiłek regionalny można zjeść na placu przed wejściem do Parku, w zabytkowym spichlerzu z 1732 roku, bo tam też znajduje się Gospoda „Pod Białą Górą” serwująca lokalne potrawy.

Jeśli jedziesz na wakacje ze swoim czworonożnym przyjacielem to bez problemu wpuszczą was na teren Parku Etnograficznego, gdyż można tu wchodzić ze zwierzętami.

bieszczady VII skansen (82)

bieszczady VII skansen  75

bieszczady VII skansen

bieszczady VII skansen (179)

bieszczady VII skansen  99

bieszczady VII skansen (198)

Inne ciekawe skanseny można wyśledzić na: http://www.skanseny.net/

 

PARK ETNOGRAFICZNY

ul. Rybickiego 3

38-500 Sanok

www.mblsanok.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *