PODLASIE pachnące WIOSNĄ – Część III

Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Dawno dawno temu, potężny Thor pod postacią góry, skał i lodu musiał uciekać na południe przed koalicją trolli, gnomów i herosów. A gdy stracił impet zatrzymał się tam, gdzie dzisiaj płynie rzeka Bug. Obejrzał się wtedy za siebie i ujrzał ogrom zniszczenia jakiego dokonał. A gdy zapłakał spłynęły jego łzami rzeki Bug, Narew, Biebrza i Wieprz. Potem ruszył w drogę powrotną, aby wezwać na pomoc Królową Drzew – pramatkę wszystkich puszcz. Tam, gdzie odpoczywał powstały dzisiaj jeziora zwane mazurskimi i suwalskimi. Thor wrócił na północ, zaprowadził dawny porządek, a na jego rozkaz Królowa Puszcz ruszyła na południe siejąc dęby, sosny, świerki, lipy, wierzby i wiele innych drzew. Wreszcie po długiej wędrówce dotarła aż do miejsca, które zwiemy dzisiaj Puszczą Białowieską. Tutaj postanowiła odpocząć i wydała najokazalsze potomstwo…

Jak nie wierzycie tej opowieści, którą zamieszcza w „Legendach Podlasia” znany przyrodnik i krajoznawca Tomasz Lippoman, to i tak musicie uwierzyć geologom. Piękno Podlasia, Suwalszczyzny, Warmii, Mazur i Pomorza zawdzięczamy młotom Thora, czyli lądolodowi skandynawskiemu i jego wodom roztopowym. Ale lepiej wczuć się w dawne opowieści, wystarczy zasiąść w cieniu pradawnych dębów i uruchomić swoją wyobraźnię.

Podlasie pachnace wiosna

Puszcza Białowieska, ta królowa polskich i litewskich puszcz, kryje w sobie wiele tajemnic. Archeolodzy ślady człowieka datują na czasy neolitu, najstarsze datowane znaleziska to okres IV-V wieku p.n.e., spotkamy tu 600 prastarych kurhanów czy pogańskie miejsca kultu dawnych Słowian. Teren Białowieskiego Parku Narodowego i Rezerwatu Ścisłego to najstarsze zachowane w Europie fragmenty pierwotnego lasu liściastego. Nic dziwnego, że Park znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

A wszystko to dzięki grubym zwierzom! Tak tak, to pasja polowania naszych królów i książąt litewskich oraz dreszczyk emocji, jakim jest pogoń za prawdziwie grubym zwierzem jakim był tur, żubr czy niedźwiedź stworzyły pierwsze przepisy z dziedziny… ochrony przyrody. Przywilej polowania miał król i jego goście, gospodarowanie żeremiami bobrowymi i barciami było pod ścisłym nadzorem tak, jak tzw. wchody do lasu. Specjalne leśne służby zwane osocznikami pilnowały leśnego porządku. W czasach zaborów polskich królów zastąpił rosyjski car i jego świta. Puszcza jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie na wolności żyją żubry. Wędrować po puszczy można na wiele sposobów – szlaków i duktów na wędrówkę pieszą i rowerową dostatek, oczywiście poza obszarem Rezerwatu Ścisłego dostępnego dla turystów w małych grupach i tylko pod opieką lokalnego przewodnika. Tym razem musieliśmy zrobić duża selekcję atrakcji puszczańskich ze względów czasowych. Wybraliśmy Park Pałacowy, Szlak Dębów Królewskich i Rezerwat Pokazowy Żubry. Na szlaku dębów znajdują się 22 wiekowe dęby , które noszą imiona polskich królów i książąt litewskich. Dla przykładu dąb Władysław Jagiełło liczy sobie 400 lat, ma wysokość 32 metry, a w obwodzie liczy sobie 380 cm . Oj, słuszny rysopis, słuszny…

 

Książę Giedymin jest starszy jako książę, ale młodszy jako dąb, gdyż ma tylko 350 lat. Warto wiedzieć, że w roku 1326 to on właśnie zbudował sobie dworek myśliwski zwany Białą Wieżą. Sosnowe pnie, z których zbudowana była wieża były ociosane do białości, stąd ta nazwa. Giedymin białowieski jest młodszy, niższy o 5 metrów od Jagiełły, ale za to obwodzik, panie dobrodzieju, to ma potężny, bo aż 440 cm. A przed nami jeszcze 20 głów panujących…

Teraz czas na żubry. Co prawda wyginęły po I wojnie światowej, lecz w 1929 roku reaktywowano ich byt w puszczy, a w roku 1952 pierwsze z nich wypuszczono na wolność. Dzisiaj po polskiej stronie puszczy żyje ich na wolności około 300 osobników. W Rezerwacie Pokazowym Żubrów spotykamy żubry pogrążone w błogiej sjeście, także pasące się jelenie i dziki.

Podlasie pachnace wiosna zubry

A tuż przy rezerwacie czas na zakupy lokalnych specjałów – miodu z kwiatu nawłoci, bukwicy zwyczajnej, dobrej na leczniczą nalewkę, i oczywiście trawę żubrową, co by samemu w domu wyprodukować żubrówkę.

Podlasie pachnace wiosna miody

Wyjeżdżam z Białowieży wiedząc, że wrócę tu na kilka dni z rowerem. Bo po duktach puszczy prowadzą liczne szlaki rowerowe. Mnie najbardziej kusi Miejsce Mocy. Zostało zbadane przez radiestetów, którzy udowodnili, że jest to obszar, gdzie występuje promieniowanie pozytywnie wpływające na ludzkie samopoczucie.

I choć z żalem opuszczamy Białowieżę, to radością napawa fakt, że nie jedziemy przecież prosto do Warszawy. Przed nami cudowna okrężna trasa przez prawosławną Częstochowę, czyli świętą górę Grabarkę oraz Podlaski Przełom Bugu z jego zabytkowymi klejnotami: Mielnikiem i Drohiczynem. To kolejne wcielenia magicznego z natury i mocno mistycznego kulturowo Podlasia.

 

Podlasie pachnace wiosna

 

Podlasie pachnace wiosna

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *