Pałac i Folwark Galiny – turystyczny klejnot Warmii

Raj na ziemi – tak w skrócie można opisać majątek ziemski Galiny. Tworzą go: XVI-wieczny Pałac, dobudowany w XIX wieku Folwark, piękny park oraz otaczające całą posiadłość lasy, łąki, pola i stawy – razem 250 ha. Obecnie, po trwającej wiele lat odbudowie, do majątku ponownie wkroczyło życie. Zawitaliśmy do Galin latem ubiegłego roku. Chcieliśmy zwiedzić Warmię, a przy okazji odpocząć. Pałac i Folwark Galiny wydawał się nam idealną bazą wypadową, a przy okazji wyjątkowym i urokliwym miejscem, gdzie można się wyciszyć – Majątek leży bowiem nieco na uboczu od najczęściej wybieranych przez turystów szlaków. I choć oczekiwania były duże, nie zawiedliśmy się.

PICT0006PICT0012

 

 

 

 

 

 

 

 

Gdzie jest położony ten raj na ziemi? Galiny to malowniczy zakątek Warmii, usytuowany niedaleko Bartoszyc, Reszla i Lidzbarka Warmińskiego. Taka lokalizacja jest niewątpliwie jednym z atutów tego miejsca. Można nie tylko zamieszkać w historycznych, pięknie odrestaurowanych murach Folwarku lub Pałacu, ale też zwiedzić najcenniejsze zabytki Warmii – zamek biskupów warmińskich oraz wieżę kościoła farnego w Reszlu, skąd roztacza się przepiękny widok na całe miasteczko i jego zieloną okolicę, gotycki zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, zabytkowy klasztor w Stoczku, gdzie internowany był kardynał Stefan Wyszyński. A to tylko niektóre z miejsc w najbliższej okolicy, które warto podczas pobytu w Galinach odwiedzić.

Galiny 05DSC09678

 

 

 

 

 

 

 

 

Ci, którzy wybiorą się do Pałacu i Folwarku Galiny, żeby po prostu odpocząć na łonie natury i „naładować akumulatory”, też nie będą rozczarowani. Nas oczarował cały Majątek. Pałac o unikalnej architekturze otacza pieczołowicie zrewaloryzowany, pięciohektarowy park, rozdzielony na dwie części rzeką Pisą. Malownicze ścieżki, ławki i altany w uroczych zakątkach, spiętrzenia wody na rzece, stawy z wyspami i bogactwo roślin zachwyciły nas na tyle, że spacerowaliśmy po parku całe przedpołudnie, robiąc przy tym dziesiątki, jeśli nie setki zdjęć. To dzięki nim mogłam powrócić myślami do wyjazdu sprzed ponad pół roku i odświeżyć wspomnienia. Zatęskniłam też za kąpielami w jednym ze stawów, przy którym właściciele Galin zadbali o ładną plażę i pomost. Wybraliśmy się tam rowerami, które są do dyspozycji gości. Przy okazji zwiedziliśmy najbliższą okolicę, należącą do Majątku i przekonaliśmy się, jak wiele wysiłku musieli włożyć nowi właściciele, byśmy mogli tam fantastycznie i naprawdę komfortowo wypocząć.

DSC09655DSC09686DSC09658

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gdy w 1995 roku kupili ten Majątek, w niczym nie przypominał on tego, co możemy podziwiać dzisiaj. Dokumentują to jedynie zdjęcia. Wytrwałość i pasja, z jaką pracują, by podnieść z ruin zabudowania, park i okoliczne ziemie zasługuje na uznanie. Doceniło to także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznając właścicielom Galin złoty medal za najlepiej przeprowadzoną rewaloryzację w Polsce.

Wciąż jeszcze trwają prace we wnętrzach budynku głównego Pałacu, na swoją kolej czeka też zachowany w niezłym stanie, ale wymagający remontu i dostosowania do nowych potrzeb, ostatni już z zachowanych na Warmii, zabytkowy spichlerz o konstrukcji szachulcowej.

Ale to, co zdołano już wykonać, budzi zachwyt. Pokoje w części pałacowej wyposażone są w oryginalne, lub wzorowane na nich, drewniane meble z epoki. W przebudowanej na cele gastronomiczno – hotelowe części Folwarku, wyposażenie pokoi jest bardziej rustykalne, ale meble nie powtarzają się w poszczególnych z nich. Podobnie – dotyczy to całego zespołu – nowoczesne, obszerne łazienki zaprojektowano indywidualne, w zależności od miejsca, jakie wygospodarowano na dany pokój.

DSC09381DSC09622

 

 

 

 

 

 

 

 

W Folwarku najlepiej będą się czuli Ci, którzy przyjeżdżają z dziećmi. Tuż przy nim jest bowiem duży ogród z placem zabaw, nie trzeba też daleko chodzić na posiłki – funkcjonalnie i oryginalnie urządzona dwupoziomowa restauracja znajduje się w tym samym budynku. W odległości zaledwie kilkuset metrów od Folwarku znajduje się Farma Zwierząt Miniaturowych. Zamieszkują ją maleńkie koniki, kózki i owieczki. Pod okiem opiekuna farmy dzieci mają możliwość aktywnego uczestnictwa w karmieniu i pielęgnacji hodowanych tam zwierząt. W Folwarku wygodnie będą się czuli również właściciele czworonogów – zwłaszcza, jeżeli wybiorą pokoje usytuowane na parterze, z własnym ogródkiem. Natomiast Ci goście, którzy chcą uciec od gwaru dziecięcych zabaw powinni wybrać zakwaterowanie w Pałacu, a konkretnie w oficynach, bo w Pałacu trwa jeszcze remont.

DSC09634DSC09693

 

 

 

 

 

 

 

 

Mocnym atutem Galin jest stadnina ponad 90 koni, głównie ras naturalnych na tym terenie od paru wieków oraz półkrwi, hodowanych w celach sportowych. Zaczęto od 12 koni, a obecnie stadnina ta już liczy się w branży. Są tu pięknie urządzone i utrzymane stajnie, kryta ujeżdżalnia i karuzela dla koni. Mnie jednak zapadł w pamięć widok ogrodzonych pastwisk, na których od wiosny do jesieni pasą się konie. Z okien Folwarku widać też parkur z trybunami, na których – i sąsiednim pagórku – na przełomie lipca i sierpnia gromadzą się tysiące gości przyjeżdżających na doroczne Międzynarodowe Zawody Konne w skokach przez przeszkody. Organizowane są tam również zawody w powożeniu oraz zjazdy miłośników koni w dniu św. Huberta. Goście Majątku mogą tu rozpocząć swoją przygodę z jazdą konną lub doskonalić swoje umiejętności, a ci wytrawni jeźdźcy wybrać się na fascynujące wycieczki w teren.

DSC09382DSC09387

 

 

 

 

 

 

 

 

Galiny słyną także ze wspaniałej, opartej o regionalne, ekologiczne produkty kuchni – tutejsza Gospoda należy do sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia, Mazury, Powiśle”. Nawet najwięksi smakosze nie przejdą na śniadaniu obojętnie obok stołu zastawionego świeżymi, lokalnie wytwarzanymi serami i wędlinami czy wyhodowanymi we własnym ogródku warzywami. A dzieci na pewno chętnie spróbują miejscowych naleśników i racuchów. Ja do dziś pamiętam też zapach i smak pieczonego na miejscu chleba – cały duży bochen zamówiłam i zabrałam ze sobą do domu. Równie ciepło wspominam też specjalność Galin – kaczkę z jabłkami i domowymi kluseczkami. To danie warte jest zachwytów…

PICT0017PICT0014

 

 

 

 

 

 

 

 

Po kilku dniach spędzonych w Galinach wiem jedno – dobrze będzie się tutaj czuł zarówno samotnik, jak i wielodzietna rodzina, uczestnicy konferencji czy grupa przyjaciół. Zarówno przestrzeni, jak i atrakcji wystarczy dla każdego. Warto przed przyjazdem tutaj w okresie wakacji sprawdzić jakie atrakcyjne pakiety pobytowe przygotowano z myślą o rodzinach z dziećmi – w końcu Pałac i Folwark Galiny to Hotel Przyjazny Rodzinie. Na najmłodszych czekają tu m.in. warsztaty garncarskie, zajęcia kulinarne, zawody łucznicze i gry terenowe.   Każdy ma szansę doświadczyć niezwykłej gościnności gospodarzy i całego personelu, który naprawdę robi wszystko, by wizytę w Pałacu i Folwarku Galiny goście wspominali ciepło i chętnie tu wracali.

 

Zobacz i rezerwuj:

Pałac i Folwark Galiny na Concept Travel – więcej niż nocleg

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *