Neogotyckie pałace i Ajurweda, czyli czego nie wiecie o Opolszczyźnie

Opolszczyzna może się pochwalić niezwykle ciekawymi dla turystów obiektami historycznymi. Są to zamki i pałace pochodzące z różnych epok i reprezentujące różne style architektoniczne. Już w średniowieczu książęta z dynastii Piastów budowali na tych terenach zamki i warownie w celach obronnych. Następnie potężne rody magnackie dostosowywały zamki dla swoich potrzeb, wznosiły okazałe rezydencje, które upiększano malowniczymi ogrodami i parkami. Niestety – powstania, pożogi i wojny oraz zmiana ustroju po II Wojnie Światowej – przyczyniły się do dewastacji i strasznych zniszczeń większości z tych obiektów. Na szczęście liczne jeszcze pozostałości budowli świadczące o ich dawnej świetności i pięknej historii, znalazły inwestorów wśród ludzi wrażliwych na piękno, którzy nie tylko dali im szansę na przetrwanie, ale dostrzegając w nich szansę na dobry biznes, nadali im nowe oblicze.

Sulisław

Tego lata, nie mogąc wyjechać gdzieś dalej, postanowiłam wyciągać rodzinę na weekendowe wycieczki w pobliżu Opola. Pomysł zrodził się dzięki mojemu zięciowi, który uwielbia zwiedzanie zamków i ruin, ale bardzo przypadł i mnie do gustu. Dlaczego Opolszczyzna? Bo mieszkamy tu, można powiedzieć, od zawsze. Nie stworzyliśmy jakiegoś planu zwiedzania, rozpoczęliśmy wyjazdy trochę „na ślepo”, trochę z sentymentalnych pobudek i z ciekawości, co się dzieje w miejscach znanych nam od dawna, ale nie odwiedzanych przez lata… Otóż w latach 80-tych mój mąż wyposażał Pałac w Sulisławiu na potrzeby rehabilitacji pacjentów po leczeniu szpitalnym, przebywała tam też na leczeniu moja teściowa, więc miejsce to siłą rzeczy wtedy odwiedzaliśmy. Choć kondycja samego pałacu pozostawiała wtedy sporo do życzenia, już wówczas zrobił na mnie duże wrażenie. Był pod opieką konserwatora zabytków, a na jego wyposażenie składały się piękne zabytkowe meble.Pałac w Sulisławiu Opolszczyzna 10

Początki Pałacu w Sulisławiu to rok 1888, kiedy majątek ten nabyła rodzina von Schaffgotsch z Kopic. Jest to jeden z piękniejszych pałaców na Opolszczyźnie, może trochę na odludziu, ale miejsce wyjątkowe i pełne uroku. Dzisiaj tzw. zespół pałacowo-parkowy prezentuje się naprawdę okazale, zachowano dawny wystój, podziwiać można efektowne boazerie, piece i kominki pokryte płytkami ze słynnego Delft. Mieści się w nim teraz 5-gwiazdkowy wytworny hotel i SPA, który oprócz pobytu w stylowych pokojach jako pierwszy i jedyny w Polsce oferuje pełną gamę zabiegów ajurwedyjskich wykonywanych pod okiem lekarzy ze Sri Lanki. Ajurweda to tradycyjny, oparty na hinduskiej medycynie naturalnej, system leczenia zgodny z teorią zachowania równowagi między ciałem, umysłem i duszą. To wiedza na temat ponad 100 000 ziół leczniczych i ich wpływu na ludzkie ciało i umysł. Powiązana jest z jogą, pomagającą w utrzymaniu dobrego zdrowia fizycznego. Połączenie Ajurwedy z Jogą prowadzi do harmonijnej doskonałości. Jak zawsze dla zdrowia ważna jest również dieta, dlatego w menu restauracji Pałacu znajdziemy dania kuchni hinduskiej. Poza Pałacem w obrębie parku znajduje się drugi klimatyczny hotel – Hotel Sulisław – świadczący podobne usługi.

Pałac w Sulisławiu Arujweda_OpolszczyznaSulisław to niewielka miejscowość oddalona ok. 60 km od Opola w gminie Grodków. W gminie tej na uwagę zasługują jeszcze dwie inne miejscowości, w których można obejrzeć kolejne fantazyjne budowle z XVIII i XIX w., wyjątkowe perełki architektoniczne.

Pałac w Sulisławiu Opolszczyzna 26

Kopice

Kopice (7 km od Grodkowa) to wspaniały zespół pałacowo-parkowy z pałacem w stylu Tudorów, jeden z najokazalszych na Śląsku. W 1859 r. dobra te zakupił hrabia Hans Ulrich von Schaffgotsch dla swojej 17-letniej żony Joanny. I tutaj należy nadmienić, że pałac poza urzekającą architekturą ma też urzekającą historię o „śląskim Kopciuszku”… Jak pisze w swojej książce Tajemnice, zamki, podziemia Joanna Lamparska: „Joanna to dziewczynka z ludu urodzona w Porębie koło Zabrza, a pracująca z matką u Goduli w pałacu na Szombierkach, obecnej dzielnicy Bytomia. Po jakimś czasie Godula u schyłku swojego życia przepisał jej ogromną fortunę. A kiedy Joanna dorosła poznała o 11 lat starszego hrabiego Hansa Ulricha Schaffgotscha. Po swoim ślubie kupili Kopice z pałacem, który kazali rozbudować i tu osiedli na stałe.” Zespół pałacowy należał do rodziny aż do 1945 roku, wtedy to Schaffgotschowie opuścili pałac w Kopicach. Wojna obeszła się z nim łaskawie. W latach powojennych odbywały się tu jeszcze bale sylwestrowe. Później zaczęła się niestety dewastacja i grabież tego, co pozostało w pałacu. W 1958 roku zniszczył go pożar, dzisiaj pozostałość budowli znajduje się w rękach prywatnych inwestorów. I aż żal ściska, że bajkowe kiedyś Kopice, jeden z najcenniejszych klejnotów wśród polskich zabytków, z tak piękną historią, ma tak smutne zakończenie. Od wielu lat z powodu indolencji władzy i przepychanek urzędniczych niszczeje i staje się „najpiękniejszą” w Polsce ruiną. Stał się też przestrogą, jak nie należy traktować własnej historii.

Zobacz film: Pałac w Kopicach – zrujnowana perła Opolszczyzny

Pałac w Kopicach Opolszczyzna

Jędrzejów

Jędrzejów, oddalony od Kopic ok. 10 km, także posiada zespół pałacowo-parkowy z 1830 roku i pałac w stylu neogotyku angielskiego. W czasie II wojny Światowej nie odniósł żadnych zniszczeń, a w czasach powojennych został przeznaczony na Dom Pomocy Społecznej, dzięki czemu zachował się i nie podzielił losu Kopic. Można go zwiedzać tylko z zewnątrz i spacerować po pięknym parku. Pałac uzyskał obecny kształt w 1882 roku, jest malowniczy i urzeka fantazją detali i kształtów – bogato zdobionymi wieżyczkami, arkadami, fryzami, wykuszami i oknami o ostrołukowym wykroju. Otoczony jest dużym parkiem krajobrazowym pełnym tarasów, rzeźb, fontann i motywów mitologicznych. Przez wieki pałac przechodził z rąk do rąk różnych rodów, którzy dokonywali kolejnych zmian i przebudowywali rezydencję wg swoich gustów, upodobań i obowiązujących mód. Ostatnimi właścicielami byli członkowie rodu von Francken-Sierstorpff, a architektem, który nadał pałacowi obecny kształt, Karol Ludecke. Szkoda że tak niewiel wiemy o historii tego miejsca.

Zobacz film: Pałac w Jędrzejowie z lotu ptaka

Pałac neogotycki w Jędrzejowie Opolszczyzna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *