Maroko poza szlakiem – zapraszamy na Festiwal Nomadów w Mhamid

Na początku 2017 roku, a dokładnie od 16 do 18 marca, na skraju Sahary, w marokańskim Mhamid, odbędzie się już po raz 14–sty Festiwal Nomadów. Senne i przykurzone Mhamid (wcześniej nazywane Taragalte), gdzie kończy się postrzępiona asfaltowa droga, a zaczynają pustynne pisty, śmiało może konkurować w kategorii „Koniec Świata”. I właśnie ta leniwa atmosfera oraz obecność Tuaregów, „błękitnych ludzi pustyni”, stanowi o klimacie tego miejsca. W czasie festiwalu zapomniane Mhamid ożywa, zaludnia się i rozbrzmiewa muzyką.

Wśród publiczności jest sporo Europejczyków. Co ich przyciąga do Mhamid? Hokej na trawie, czyli gonitwa zamotanych postaci z drewnianymi kijami na piaszczystym boisku szkolnym, wyścig nieobliczalnych wielbłądów, stragany producentów arganu, szafranu oraz rękodzieła, kilimów i dywanów, stoiska z daktylami i figami, porady znawców meteorytów, a przede wszystkim scena muzyczna – to największe atrakcje festiwalu. Przez trzy dni można posłuchać zespołów i solistów z Maroka, Algierii i Nigru grających muzykę gnawa czy pustynnego bluesa. Po prostu poznać ducha tych ziem, odwiedzić niezwykłe miejsca, oddalone od najczęściej uczęszczanych szlaków.

Można też wybrać się do Mhamid w innym, spokojniejszym terminie, pomiędzy październikiem a majem (w pozostałym okresie jest zdecydowanie za gorąco). Wtedy najlepszym miejscem, żeby posłuchać lokalnej muzyki jest Dar Sidi Bounou http://www.darsidibounou.com/ w oazie Ouled Driss parę kilometrów przed Mhamid. Ta mała auberge, na skraju saharyjskich diun została stworzona przez ekscentryczną angielkę Nancy. Można tam nocować w pokojach, glinianych chalet lub namiotach berberyjskich, a wieczorem pod rozgwieżdżonym niebem słuchać, jak młodzi muzycy czarują utworami Tinariwen i saharyjskim bluesem. Do Sidi Bounou łatwo dostać się z Marrakech autobusami linii CTM www.ctm.ma za około 15 euro w jedną stronę.

W okolicy Mhamid, ale dostępne tylko dla samochodów 4×4, znajdują się najwyższe diuny, czyli wydmy piaszczyste w Maroko – Erg Chegagga. Koniecznie trzeba wspiąć się na nie przed zachodem słońca i zostać, aż ostatnie jego promienie skryją się za ergiem. Później zjeść kolację z obowiązkowym, przepysznym tadżinem i lokalnym piwem Flag, a potem już tylko podziwiać rozgwieżdżone niebo, leżąc na otomanie przy ognisku.

Jeśli chcecie poznać takie oblicze Maroko, to na Festiwal Nomadów, biwak na pustyni, wizytę w hammamie, kolację na magicznym placu Jemaa ef Fna w Marrakech, zakupy przypraw i pamiątek z drzewa tui w atlantyckiej Essaouirze oraz wspaniałe plenery fotograficzne w czasie tygodniowej wyprawy w marcu 2017 zaprasza Sud Trek Morocco www.facebook.com/sudtrekmorocco/

***

Kontakt do organizatora wyprawy:

Jan Kozłowski j.kozlowski@dawidy.com

tel. 602 317 969

Jan Kozłowski jest właścicelem Dworu Dawidy na Warmii, który polecamy na Concept Travel. Sprawdź i przyjedź!

http://www.conceptravel.pl/dworek/dwor-dawidy

 

*Zdjęcia: Jan Kozłowski, Adil Bel, pixabay.com

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *