Maroko poza szlakiem – zapraszamy na Festiwal Nomadów w Mhamid

Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Na początku 2017 roku, a dokładnie od 16 do 18 marca, na skraju Sahary, w marokańskim Mhamid, odbędzie się już po raz 14–sty Festiwal Nomadów. Senne i przykurzone Mhamid (wcześniej nazywane Taragalte), gdzie kończy się postrzępiona asfaltowa droga, a zaczynają pustynne pisty, śmiało może konkurować w kategorii „Koniec Świata”. I właśnie ta leniwa atmosfera oraz obecność Tuaregów, „błękitnych ludzi pustyni”, stanowi o klimacie tego miejsca. W czasie festiwalu zapomniane Mhamid ożywa, zaludnia się i rozbrzmiewa muzyką.

Wśród publiczności jest sporo Europejczyków. Co ich przyciąga do Mhamid? Hokej na trawie, czyli gonitwa zamotanych postaci z drewnianymi kijami na piaszczystym boisku szkolnym, wyścig nieobliczalnych wielbłądów, stragany producentów arganu, szafranu oraz rękodzieła, kilimów i dywanów, stoiska z daktylami i figami, porady znawców meteorytów, a przede wszystkim scena muzyczna – to największe atrakcje festiwalu. Przez trzy dni można posłuchać zespołów i solistów z Maroka, Algierii i Nigru grających muzykę gnawa czy pustynnego bluesa. Po prostu poznać ducha tych ziem, odwiedzić niezwykłe miejsca, oddalone od najczęściej uczęszczanych szlaków.

Można też wybrać się do Mhamid w innym, spokojniejszym terminie, pomiędzy październikiem a majem (w pozostałym okresie jest zdecydowanie za gorąco). Wtedy najlepszym miejscem, żeby posłuchać lokalnej muzyki jest Dar Sidi Bounou http://www.darsidibounou.com/ w oazie Ouled Driss parę kilometrów przed Mhamid. Ta mała auberge, na skraju saharyjskich diun została stworzona przez ekscentryczną angielkę Nancy. Można tam nocować w pokojach, glinianych chalet lub namiotach berberyjskich, a wieczorem pod rozgwieżdżonym niebem słuchać, jak młodzi muzycy czarują utworami Tinariwen i saharyjskim bluesem. Do Sidi Bounou łatwo dostać się z Marrakech autobusami linii CTM www.ctm.ma za około 15 euro w jedną stronę.

W okolicy Mhamid, ale dostępne tylko dla samochodów 4×4, znajdują się najwyższe diuny, czyli wydmy piaszczyste w Maroko – Erg Chegagga. Koniecznie trzeba wspiąć się na nie przed zachodem słońca i zostać, aż ostatnie jego promienie skryją się za ergiem. Później zjeść kolację z obowiązkowym, przepysznym tadżinem i lokalnym piwem Flag, a potem już tylko podziwiać rozgwieżdżone niebo, leżąc na otomanie przy ognisku.

Jeśli chcecie poznać takie oblicze Maroko, to na Festiwal Nomadów, biwak na pustyni, wizytę w hammamie, kolację na magicznym placu Jemaa ef Fna w Marrakech, zakupy przypraw i pamiątek z drzewa tui w atlantyckiej Essaouirze oraz wspaniałe plenery fotograficzne w czasie tygodniowej wyprawy w marcu 2017 zaprasza Sud Trek Morocco www.facebook.com/sudtrekmorocco/

***

Kontakt do organizatora wyprawy:

Jan Kozłowski j.kozlowski@dawidy.com

tel. 602 317 969

Jan Kozłowski jest właścicelem Dworu Dawidy na Warmii, który polecamy na Concept Travel. Sprawdź i przyjedź!

http://www.conceptravel.pl/dworek/dwor-dawidy

 

*Zdjęcia: Jan Kozłowski, Adil Bel, pixabay.com

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *