Mały wypad dużo atrakcji, czyli Stuttgart stolica Badenii-Wirtembergii

 

Badenia-Wirtembergia to jeden z urokliwszych zakątków Niemiec skrywający takie klejnoty, jak Schwarzwald z Baden-Baden, Jezioro Bodeńskie z Konstancją czy kwiatową wyspę Mainau. To bajkowe zamki na zielonych wzgórzach z widokiem na wijące się wśród winnic rzeki, sielankowe kurorty z gorącymi źródłami, które kochali już Rzymianie oraz kultura najwyższych lotów w miastach uniwersyteckich, takich jak Heidelberg i w miejscach mniej znanych, za to „naznaczonych” przez artystów, myślicieli i poetów, jak Marbach. To także wyśmienita kuchnia i wino – kraina z największą liczbą gwiazdek gastronomicznych w Niemczech i ojczyzna Reslinga! To w końcu Stuttgard – stolica regionu i kolebka motoryzacji – obowiązkowy kierunek dla miłośników czterech kółek: Samochód ma wielu ojców, lecz stolicę tylko jedną! mówią. Ruszamy…

Zamek Hohenzollern, Szwabia - Kopia

Historia Badenii-Wirtembergii

Badenia-Wirtembergia powstała dopiero… w 1952 roku w wyniku połączenia trzech prowincji przez amerykańskie i francuskie siły okupacyjne. Fuzja ta została zaaprobowana jednak w przeprowadzonym plebiscycie. Pod względem etnicznym, kulturowym i historycznym land wyrasta z dwóch tradycji. Mieszkańcy Badenii, zachodniej części prowincji, to głównie katolicy, ich sąsiedzi z Wirtembergii (lub Szwabii, jak nadal potocznie nazwa się ten region) to protestanci. Zachodnią i południową granicę prowincji stanowi Ren i Jezioro Bodeńskie, pomiędzy rzekę i jezioro wbijają się klinem Schwarzwald i Jura Szwabska. Z Jury Szwabskiej wypływa rzeka Neckar, a na wschodnich stokach Schwarzwaldu tryskają źródła Dunaju. Są to z pewnością najpiękniejsze tereny wypoczynkowe Niemiec z licznymi kompleksami zieleni otaczającej małe miasteczka i uzdrowiskowe kurorty, ze wzgórzami porośniętymi winnicami, z sielankowymi wioskami nad brzegami rzek. Niezwykle urokliwe są architektoniczne perełki z zabudowaniami z muru pruskiego oraz fasadami domów pomalowanymi tak, że przypominają romantyczne obrazy. Zachwycające są dekoracje kartuszy, portali i fontann. Malowidła na budynkach, tzw. Luftmalereien, są w jasnych i ciepłych kolorach, przedstawiają sceny realistyczne, nastrojowe lub rodzajowe. Często są to piękne motywy kwiatowe. Urzekły mnie te domy, bo to całe kompozycje malarskie, zapisy ulotnych wrażeń, scenek z życia czy fantazji malarza. Kojarzą mi się z rysunkami na ceramice niemieckiej.

Badenia-Wirtembergia

Konstancja

Oktoberfest i Weindorf, czyli Stuttgart na wesoło

Wyrazem pogody ducha, bujnej wyobraźni i artystycznych zamiłowań mieszkańców Badenii-Wirtembergii jest też ich stosunek do przyjemności… jedzenia i picia – po prostu do ucztowania i biesiadowania. Kochają duże i małe festyny, festiwale piwa i wina. Powszechnie znany Oktoberfest w Stuttgarcie, to drugi po monachijskim pod względem rozmachu i znaczenia festiwal w Niemczech, rozpoczyna się pod koniec września i trwa ponad 2 tygodnie. Festiwal wina Stuttgarter Weindorf odbywający się na przełomie sierpnia i września, rozsławia szwabski styl życia, gościnność i serdeczność mieszkańców tego regionu. Oprócz hektolitrów trunków, które się podczas nich wypija, można pokosztować specjałów bardzo charakterystycznych dla tego regionu: Maultaschen – original schwabischen to rodzaj pierożków z mięsnym lub warzywnym wypełnieniem serwowanych na różne sposoby (np. z Grune Sauce, czyli ziołowym sosem frankfurckim lub w rosole) czy Spatzle, kluski z rodzaju lanych, podawane tradycyjnie z kawałkami zrumienionego boczku, cebulą i serem żółtym, lecz w Szwabii, ojczyźnie tej potrawy, można je zjeść na dziesiątki sposobów.

Octoberfest Stuttgart

Będąc w tej części Niemiec trudno nie zwiedzić więc Stuttgartu, stolicy Badenii-Wirtembergii. Panorama Stuttgartu oglądana ze wzgórza od doliny Neckaru, to krajobraz łączący cechy uzdrowiska z licznymi sadami, parkami i winnicami produkującymi wyśmienite wina. Dzieje miasta sięgają czasów rzymskich, założone w 950 roku jako stadnina (Stuttengarten – stąd nazwa) prawa miejskie uzyskało dopiero w XIV wieku. W czasie II Wojny Światowej miasto zostało znacznie zbombardowane.

Widok na Stuttgart (2)

Mekka dla pasjonatów motoryzacji

Obecnie Stuttgart to miasto przemysłowe, ale i światowa potęga motoryzacji – wielki ośrodek luksusowych samochodów: mercedesa i porsche. Właśnie tutaj w 1885 r. powstał pierwszy lekki, szybkoobrotowy silnik spalinowy i to tutaj znajdują się jedyne na świecie muzea prezentujące całą historię motoryzacji. Muzeum Mercedes-Benz (marka samochodów od 125 lat) na Mercedesstrasse 100, tuż obok zakładów produkcyjnych marki, przyciąga futurystyczną bryłą budynku. Muzeum zostało otwarte w 2006 r. i daje możliwość obejrzenia 160 pojazdów, w tym samochodu z 1936 roku oraz pojazdów wyprodukowanych min. dla królowej Elżbiety II i Jana Pawła II. Muzeum Porsche działające od 2009 roku w Zuffenhausen w pobliżu Stuttgartu i fabryki tej marki, to biała bryła budynku wystawienniczego unosząca się jakby w powietrzu na swoich 3 podporach. W muzeum obejrzymy wszystkie modele Porsche wyprodukowane od 1947 roku. Samochody obu marek są legendami motoryzacji, dlatego nie zajrzeć do tych fantastycznych budynków, to niepowetowana strata dla kochających piękne samochody. Każdego roku w marcu, miłośnicy zabytkowych samochodów z całego świata zjeżdżają do Stuttgartu na Retro Classic – najpiękniejsze w Niemczech targi motoryzacyjne oraz na Retro Classic meets Barock – zlot oldtimerów odbywający się w pięknej scenerii pobliskiego pałacu Ludwigsburger Schlosses.

Museum Porsche Stuttgart

Muzeum Mercedes Benz_Porsche

Spacer po Stuttgarcie

Aby ochłonąć od motoryzacyjnych atrakcji, można wybrać się do ogrodów zamkowych Rosensteinpark – miejsca pełnego róż i fontann, ze sztucznym jeziorem i eleganckim pałacem Rosenstein, dawnej wiejskiej posiadłości królów Wirtembergii. W północnej części parku znajduje się Wilhelma – urządzony w stylu mauretańskim ogród Wilhelma I, obecnie to jeden z najpiękniejszych ogrodów botaniczno-zoologicznych na świecie. Poza centrum Stuttgartu znajdziemy zaskakująco sielankowo-wiejski krajobraz z licznymi sadami, pięknymi lasami, parkami i winnicami produkującymi wyśmienite wina (to stąd pochodzi Riesling). W samym Stuttgarcie winogrona rosną zaledwie kilka metrów od głównego dworca kolejowego zlokalizowanego w samym centrum miasta. Dworzec Główny to zresztą imponujący i ciekawy przykład architektury „kolejowej”, wzniesiono go w czasach Republiki Weimarskiej.

Stuttgart_dworzec i park

Z Dworca Głównego wychodzi się wprost na Konigstrasse, która prowadzi prosto na Plac Zamkowy tworzący wielką otwartą przestrzeń. Wschodnią część placu zajmuje kolosalny barokowy Nowy Zamek, urzęduje w nim rząd Badenii-Wirtembergii. W jego piwnicach znajduje się zbiór „lapidarium rzymskie” (kamienne fragmenty budowli). Na tyłach Zamku na przestrzeni 4 km rozciągają się ogrody. W środku placu stoi neoklasycystyczna kolumna upamiętniająca 25-tą rocznicę panowania Króla Wirtembergii Wilhelma I. Południową część placu zajmuje Stary Zamek, kiedyś forteca, a od XVI wieku renesansowy pałac, który został poważnie zniszczony podczas wojny. Większość eksponatów z Zamku znajduje się w Muzeum Regionalnym, możemy tam również obejrzeć zbiory sztuki i klejnoty należące niegdyś do rodu Wirtembergów. Obok Starego Zamku znajdziemy inny plac, na którym stoi statua z zamyślonym Schillerem i kilka renesansowych budynków oraz Spichlerz – obecnie muzeum. Również na tyłach Schillerplatz jest kolejne muzeum – Kolegiata, a w niej wspaniałe rzeźby renesansowe i galeria jedenastu postaci z rodu hrabiów i książąt Wirtembergii.

Nowy Zamek_Stuttgart

Stary Zamek_Stuttgart

Stuttgart ma wiele wspaniałych muzeów, które mogą zaspokoić każdy gust, ma też sporo pieczołowicie odbudowanych średniowiecznych budynków, np. domy starych cechów z ciekawymi ekspozycjami. Z kolei dla miłośniców XIX i XX wiecznego malarstwa najciekawszym miejscem będzie Galeria Miejska, w której będą mogli podziwiać wiele sławnych dzieł, a wśród nich najbogatszy na terenie Niemiec zbiór prac Pabla Picassa. Budynek zaprojektowany przez Jamesa Stirlinga i oddany do użytku w 1984 roku jest sam w sobie eksponatem sztuki architektonicznej.

Galeria Miejska Stuttgart

Pałac w Ludwigsburgu

Będąc w Stuttgarcie warto wybrać się także do leżącego 12 km na północ od miasta zespołu pałacowego w Ludwigsburgu (wspomnianego przy okazji zlotu oldtimerów). Barokowy pałac, budowany podobno przez 30 lat, liczy 432 komnaty w 18 budynkach położonych wokół trzech dziedzińców. Zwiedzającym udostępniono około 60 komnat z barokowym wyposażeniem i wspaniałymi zbiorami miejscowej porcelany, dwie kaplice (katolicką i protestancką), teatr z obrotową sceną, gdzie odbywają się koncerty i pałacowy park, gdzie organizowane są festiwale kwiatowe.

Ludwigsburg

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *