Hévíz – turystyczna perła wśród uzdrowisk

Czy wiecie, że największe lecznicze jezioro termalne na świecie znajduje się na Węgrzech, zaledwie 6 km od słynnego Balatonu? Jeśli nie, to czas poznać Hévíz – turystyczną perłę wśród uzdrowisk.

Jezioro termalne w Hévíz jest unikatem w skali światowej. Dzięki bogatej zawartości związków mineralnych w wodzie posiada ono właściwości lecznicze, a bijące pod nim gorące źródło sprawia, że kąpieli można zażywać przez cały rok. Jego powierzchnia to 4,4 ha, a temperatura wody waha się od 24°C zimą do 36°C latem. Woda w jeziorze jest w ciągłym ruchu. Dzięki silnemu strumieniowi źródła całkowicie się wymienia w ciągu 72 godzin. Wiruje powoli od prawej strony do lewej oraz z dołu do góry. Ten dwukierunkowy przepływ sprawia też, że kąpiący się odczuwają pewien rodzaj masażu. No i nie trzeba jechać na drugi koniec świata, by kąpać się wśród kwiatów lotosu – do Hévíz sprowadzono je w XIX wieku z Indii i dziś to węgierskie uzdrowisko jest jedynym miejscem w Europie gdzie rosną one na wolnym powietrzu.

Heviz kwiat lotosu

Oprócz kąpieli w jeziorze i tradycyjnych zabiegów, dostępna jest szeroka oferta usług spa i wellness z użyciem wody z jeziora. Na gości czekają sauny, masaże relaksacyjne i zabiegi kosmetyczne. W ofercie obiektów jest wiele form specjalistycznej gimnastyki, która polecana jest nie tylko osobom ze schorzeniami kręgosłupa, ale też wszystkim, którzy chcą się lepiej poczuć.

heviz-jezioro termalne

 

Aktywny wypoczynek                      

Położone nad jeziorem i otoczone lasem Hévíz jest dobrą bazą wypadową do wycieczek rowerowych i pieszych. Szlaki prowadzą zarówno do ruin pięknych zamków, jak i nad sam brzeg Balatonu, największego jeziora Europy Środkowej, które jest oddalone od Hévíz o 6 km. Miłośnicy sportów wodnych mogą tam uprawiać różne dyscypliny, korzystać z plaż oraz rejsów po Balatonie. Nieopodal miasteczka znajduje się również pole golfowe.

Balaton sporty wodne

Bogactwo okolic

Dla osób, które lubią obcować z miejscową kulturą, Hévíz to dobra propozycja na spędzenie chociaż kilku dni. Wart polecenia jest spacer deptakiem Rákóczi utca, gdzie można podziwiać uroki miasta i klomby pełne kwiatów. Turysta natknie się tu również na ślady dawnej historii, czego przykładem są pozostałości willi z czasów rzymskich, obecnie eksponowane w ogrodzie na końcu ulicy Attilla. Zainteresowani historią powinni udać się też do Muzeum Miasta Hévíz. Kalendarz kulturalny miasta jest wypełniony różnorodnymi wydarzeniami artystycznymi przez cały rok.

Heviz_promenada

W sąsiadującym miasteczku Egregy znajduje się kościół z XIII wieku, powstały w czasach dynastii Arpadów. Na uwagę zasługuje średniowieczna architektura, jak i malowidła znajdujące się wewnątrz. Miejscowość ta jest również znana z winnic – produkowane jest tu głównie białe wino, ale znajdują się też szczepy, z których powstaje czerwone. Wzgórze w Egregy uznano w 1998 roku za winnicę wzorcową, a dojrzewające trunki za balatońskie wina o charakterze regionalnym. Niewątpliwie atrakcją jest wizyta w piwnicach winnych i degustacja, warto też odwiedzić Muzeum Win i Epok.

Plan wycieczki powinien uwzględnić także pałac rodziny Festeticsów w Keszthely. Wybudowany w połowie XVIII wieku i dobrze zachowany mieści obecnie Muzeum Pałacowe Helikon.

Pałac Festetics

 

Więcej informacji na www.heviz.hu/pl

 Booking.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *