Hévíz – turystyczna perła wśród uzdrowisk

Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Czy wiecie, że największe lecznicze jezioro termalne na świecie znajduje się na Węgrzech, zaledwie 6 km od słynnego Balatonu? Jeśli nie, to czas poznać Hévíz – turystyczną perłę wśród uzdrowisk.

Jezioro termalne w Hévíz jest unikatem w skali światowej. Dzięki bogatej zawartości związków mineralnych w wodzie posiada ono właściwości lecznicze, a bijące pod nim gorące źródło sprawia, że kąpieli można zażywać przez cały rok. Jego powierzchnia to 4,4 ha, a temperatura wody waha się od 24°C zimą do 36°C latem. Woda w jeziorze jest w ciągłym ruchu. Dzięki silnemu strumieniowi źródła całkowicie się wymienia w ciągu 72 godzin. Wiruje powoli od prawej strony do lewej oraz z dołu do góry. Ten dwukierunkowy przepływ sprawia też, że kąpiący się odczuwają pewien rodzaj masażu. No i nie trzeba jechać na drugi koniec świata, by kąpać się wśród kwiatów lotosu – do Hévíz sprowadzono je w XIX wieku z Indii i dziś to węgierskie uzdrowisko jest jedynym miejscem w Europie gdzie rosną one na wolnym powietrzu.

Heviz kwiat lotosu

Oprócz kąpieli w jeziorze i tradycyjnych zabiegów, dostępna jest szeroka oferta usług spa i wellness z użyciem wody z jeziora. Na gości czekają sauny, masaże relaksacyjne i zabiegi kosmetyczne. W ofercie obiektów jest wiele form specjalistycznej gimnastyki, która polecana jest nie tylko osobom ze schorzeniami kręgosłupa, ale też wszystkim, którzy chcą się lepiej poczuć.

heviz-jezioro termalne

 

Aktywny wypoczynek                      

Położone nad jeziorem i otoczone lasem Hévíz jest dobrą bazą wypadową do wycieczek rowerowych i pieszych. Szlaki prowadzą zarówno do ruin pięknych zamków, jak i nad sam brzeg Balatonu, największego jeziora Europy Środkowej, które jest oddalone od Hévíz o 6 km. Miłośnicy sportów wodnych mogą tam uprawiać różne dyscypliny, korzystać z plaż oraz rejsów po Balatonie. Nieopodal miasteczka znajduje się również pole golfowe.

Balaton sporty wodne

Bogactwo okolic

Dla osób, które lubią obcować z miejscową kulturą, Hévíz to dobra propozycja na spędzenie chociaż kilku dni. Wart polecenia jest spacer deptakiem Rákóczi utca, gdzie można podziwiać uroki miasta i klomby pełne kwiatów. Turysta natknie się tu również na ślady dawnej historii, czego przykładem są pozostałości willi z czasów rzymskich, obecnie eksponowane w ogrodzie na końcu ulicy Attilla. Zainteresowani historią powinni udać się też do Muzeum Miasta Hévíz. Kalendarz kulturalny miasta jest wypełniony różnorodnymi wydarzeniami artystycznymi przez cały rok.

Heviz_promenada

W sąsiadującym miasteczku Egregy znajduje się kościół z XIII wieku, powstały w czasach dynastii Arpadów. Na uwagę zasługuje średniowieczna architektura, jak i malowidła znajdujące się wewnątrz. Miejscowość ta jest również znana z winnic – produkowane jest tu głównie białe wino, ale znajdują się też szczepy, z których powstaje czerwone. Wzgórze w Egregy uznano w 1998 roku za winnicę wzorcową, a dojrzewające trunki za balatońskie wina o charakterze regionalnym. Niewątpliwie atrakcją jest wizyta w piwnicach winnych i degustacja, warto też odwiedzić Muzeum Win i Epok.

Plan wycieczki powinien uwzględnić także pałac rodziny Festeticsów w Keszthely. Wybudowany w połowie XVIII wieku i dobrze zachowany mieści obecnie Muzeum Pałacowe Helikon.

Pałac Festetics

 

Więcej informacji na www.heviz.hu/pl

 Booking.com

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *