Festiwal sztuki restauracyjnej!

Ruszyły rezerwacje na premierowy festiwal Fine Dining Week, który odbędzie się od 23 do 31 sierpnia w Warszawie i Krakowie. Pięciodaniowego menu degustacyjnego i kieliszka aperitifu w specjalnej cenie 119 zł będzie można spróbować w 38 najwybitniejszych fine diningowych restauracjach, wyróżnianych przez przewodniki Michelin i Gault Millau.

Czym jest fine dining?

Historia fine diningu sięga początków istnienia restauracji, jednak jego właściwy rozkwit przypada od końca XVIII wieku, kiedy to wybitni szefowie kuchni wraz z zespołami opuszczali szlacheckie dwory, zakładając najwyższej klasy restauracje w miastach. Fine dining jako najwyższa sztuka restauracyjna narodził się we Francji i szybko przeniósł się poza jej granice, ciesząc najbardziej wymagających gości na całym świecie. Samo pojęcie fine diningu budzi wciąż wiele kontrowersji. Czym więc naprawdę jest fine dining?

Tamka431

Restauracje fine diningowe tworzą pełne, wielowymiarowe i wielozmysłowe doświadczenie. Filarami współczesnych restauracji fine diningowych są m.in. najwyższe standardy obsługi, rozbudowane posiłki, historyczne bądź starannie zaprojektowane i wykonane wnętrza, najwyższa jakość i autentyczność produktów, specjalnie dobrane naczynia i sztućce, najwyższa edukacja szefów kuchni, kultura wine pairingu, autorski i niesieciowy charakter oraz społeczny i biznesowy status budujące dodatkowy prestiż i reputację. Brak kompromisów na tych wszystkich polach jest źródłem wysokich cen w tych restauracjach.

Fine Dining Week restauracje

Fine diningowa obsługa jest najlepszym doradcą i przyjacielem gościa. Zarówno obeznani z etykietą stołu kelnerzy, jak i świetnie wykształceni sommelierzy wspólnie dbają o perfekcyjne doświadczenie restauracyjne. Najwyższa jakość obejmuje nie tylko jedzenie i serwis, ale także wina, komponowane z daniami według sztuki wine pairingu. Również goście przychodzący do fine diningowej restauracji powinni ubrać się bardziej elegancko niż na co dzień, jako że czeka ich coś więcej niż jedzenie – prawdziwy popis sztuki restauracyjnej, pod względem wrażeń estetycznych porównywalny często do wrażeń dostarczanych podczas wizyt w teatrze, czy filharmonii. Najwyższej klasy restauracje są także przestrzenią spotkań elit i biznesu; spotkania te wymagają odpowiedniej oprawy, także od strony ich uczestników.

Fine Dining Week Slow Food

Jedzenie w fine diningowych restauracjach musi spełniać najwyższe standardy od samego początku procesu przygotowania. Zaczynając od najlepszej jakości, najświeższych składników pochodzących od zaufanych dostawców, przez ich przechowywanie, aż po prezentację i spektakularne podanie dania, za które odpowiada szef kuchni. Szefowie Kuchni fine diningowych restauracji są często absolwentami prestiżowych szkół kulinarnych z wieloletnim doświadczeniem w kreowaniu sztuki na talerzu – często egzotycznej i trudno dostępnej. Ich umiejętności, perfekcjonizm, dyscyplina, wyczucie, gust i kreatywność tworzą wyjątkowe smaki i obrazy. Jedzenie w fine diningowych restauracjach to w efekcie nie tylko przyjemność dla kubków smakowych, ale też cała dopełniająca ją oprawa.

Fine Dining Week Amarylis Restaurant Kraków

Prawdziwe restauracje fine diningowe doprowadzają wszystkie opisane powyżej elementy do perfekcji. Tworzą niepowtarzalne wielozmysłowe i wielowymiarowe doświadczenie. Zaczyna się przed przekroczeniem progu restauracji, a kończy na długo po jej opuszczeniu – trwając w rozmowach, recenzjach i rekomendacjach.

Fine Dining Week Albertina Restaurant Kraków

Zapraszamy na Festiwal najwyższej sztuki restauracyjnej…

 

W Krakowie w trakcie festiwalu będzie można odwiedzić 14 świetnych restauracji, w tym m.in. Trzy Rybki, Copernicus, Albertinę, ZaKładkę i Pod Nosem. Warto pospieszyć się z rezerwacją, gdyż miejsca w najciekawszych restauracjach szybko znikają. Rezerwację można zrobić na stronie restaurantweek.pl. W trakcie Fine Dining Week w Krakowie koktajl bary Mercy Brown i Sababa przygotują specjalne karty inspirowane pomysłami najlepszych szefów kuchni na świecie, a na degustacje win zaproszą Lipowa 6F/ Krako Slow Wines, Magazyn Wina, Kobiety i Wino, The Fine Food Group, BARaWINO i Albertina.

Fine Dining Week owoce morza

Lista Restauracji:

KRAKÓW: Albertina, Amarylis, Amarone & Pod Różą, Biała Róża, Copernicus, Hilton Garden Inn Krakow Airport, Magnifica, Pod Nosem, Qualita, Trzy Rybki, Włoska, Twój Kucharz, Zakładka, Karakter,

WARSZAWA: Akademia Smaku, Ale Gloria, Amber Room, Belvedere, Brasserie Warszawska, Butchery and Wine, Dyspensa, Focaccia, Fusion Westin, Kieliszki na Próżnej, L’Arc Varsovie, La Brasserie Moderne, Marconi, Merliniego 5, N31, Nowa Próżna, Ole!, Opasły Tom, Osteria, Rozbrat 20 / Bakery & Wine Corner, Signature, Tamka 43, Venti Tre Restaurant, Vivandier

Do zobaczenia przy stole!

Fine Dining Week Ale Gloria Fusion

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *