Dziś do rana Tokaj piłem…

Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Znacie tę nieśmiertelną globtroterską piosenkę? Dla mnie to nie tylko wspominki, które wyzwala lampka Tokaju w dobrym towarzystwie. To same pozytywne wibracje i chęć na kolejną wyprawę na Węgry. Tę ochotę wyzwoliło we mnie, teraz na przedwiośniu, spotkanie z okazji Dnia Turystyki Węgierskiej. Był Tokaj, było dobre towarzystwo i multum nowych inspiracji.

Narodowe Przedstawicielstwo Turystyki Węgierskiej w Polsce i Ambasada Węgier zwołały brać turystyczną i dziennikarską do warszawskiego hotelu Mercury Grand na prezentację rynku węgierskiego i workshop z udziałem hotelarzy i tour-operatorów znad Dunaju. Szefowa przedstawicielstwa, Bożena Hirling, osobiście poprowadziła multimedialną i arcyciekawą prezentację najnowszych trendów i ofert Węgier. I tu warto wspomnieć, że turyści z Polski to siódma siła w przyjazdach cudzoziemców na Węgry. Nas slow-podróżników zainteresuje też fakt, że w roku 2014 Polacy aż o 46,4% zwiększyli swoje przyjazdy do słynnych węgierskich źródeł termalnych i Spa. Temat ten znamy od lat, ale dodajmy, że Węgry w wersji fantastycznych możliwości relaksująco-letniczych połączonych z urokami degustowania doskonałych win w upojnych węgierskich csardach odkrywa kolejna generacja Polaków, także na wyjazdach incentive.

IMG 7859 (Large)

IMG 7874 (Large)

 

 

 

 

 

 

 

 

Czy znajdziecie w Europie stolicę, gdzie są aż 123 termalne źródła? Niektóre zabytkowe budapeszteńskie łaźnie działają od XVI wieku. Wokół termalnych źródeł są oczywiście i luksusowe hotele i Spa, ale są też nowe i znakomicie urządzone łaźnie oraz baseny publiczne, jest też Wyspa Małgorzaty – każdy kto chce zwolnić lub się zrelaksować znajdzie w Budapeszcie miejsce dogodne dla swoich upodobań i swojego portfela.

IMG 9624 (Large)

 

W trakcie prezentacji dowiedzieliśmy się również dużo o innych słynnych gorących kąpieliskach choćby w okolicach Balatonu. Koneserzy z całej Europy wybierają np. miejscowość Heviz, gdzie znajduje się największe na świecie jezioro termalne. Podobne najbliżej znajdziemy… w Nowej Zelandii. A do słynnego Heviz można dojechać na luzie własnym samochodem, co w coraz większym stopniu czynią Polacy. Nieodparcie kusi też od zawsze Balaton czy malownicze Zakola Dunaju.

Nas slowingowców interesuje też węgierska kuchnia i wino, co oczywiście idzie z sobą w parze. Pani Bożena Hirling cytowała Roberta Makłowicza, wielbiciela węgierskich smaków, który podkreślał, że brak granic i przynależność do Unii pozwala nam wreszcie przywozić dowoli węgierskie wina, doskonałe gatunki salami, paprykę i inne produkty prosto od wytwórców. Odkrywamy też na Węgrzech interesujące nas regionalne wydarzenia, gdzie dobry stół i wino idą w parze z szaloną zabawą, ludowymi tańcami czy popisami węgierskich kowboi z końmi i batem.

papryka

IMG 9482 (Large) (Large)

 

 

 

 

 

 

 

 

I tu dobra wiadomość od wina królów i króla win czyli Tokaju. Już 29 maja zaczyna się tegoroczny festiwal wina w Tokaju. Wielbicielom Egri Bikaver donosimy, że Festiwal Wina w Egerze odbędzie się w dniach 9-12 lipca. Te dwa wydarzenia wspominamy inspiracyjnie, bo przecież inne imprezy, jak karnawał kwiatów w Debreczynie znajdziecie w Internecie i portalach węgierskiej turystyki. Była prezentacja, był workshop i… była degustacja węgierskich win. Pamiętajcie, że Węgry to nie tylko od wieków doskonale w Polsce znany Tokaj czy wina z Egeru, ten kraj o powierzchni ¼ Polski ma aż 22 regiony winiarskie. Czy próbowaliście czerwonych soproni, szekszardi czy villani albo białych nadbalatońskich somloi juhfark, csopaki rizling czy badacsonyi keknyelu? Wina węgierskie to temat na wielowątkową opowieść, a ona znowu łączy się nieodparcie z biesiadą i opartą na doskonałej papryce kuchnią węgierską.

Zainspirowani wieczorem i winem prześcigaliśmy się w pomysłach na kolejny wyjazd na Węgry, na upojnego czardasza w csardzie, na wino prosto z beczki w Upojnej Dolinie Pięknej Pani… Oj była inspiracja, a pomysły są już w kalendarzu.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *