Dziś do rana Tokaj piłem…

Znacie tę nieśmiertelną globtroterską piosenkę? Dla mnie to nie tylko wspominki, które wyzwala lampka Tokaju w dobrym towarzystwie. To same pozytywne wibracje i chęć na kolejną wyprawę na Węgry. Tę ochotę wyzwoliło we mnie, teraz na przedwiośniu, spotkanie z okazji Dnia Turystyki Węgierskiej. Był Tokaj, było dobre towarzystwo i multum nowych inspiracji.

Narodowe Przedstawicielstwo Turystyki Węgierskiej w Polsce i Ambasada Węgier zwołały brać turystyczną i dziennikarską do warszawskiego hotelu Mercury Grand na prezentację rynku węgierskiego i workshop z udziałem hotelarzy i tour-operatorów znad Dunaju. Szefowa przedstawicielstwa, Bożena Hirling, osobiście poprowadziła multimedialną i arcyciekawą prezentację najnowszych trendów i ofert Węgier. I tu warto wspomnieć, że turyści z Polski to siódma siła w przyjazdach cudzoziemców na Węgry. Nas slow-podróżników zainteresuje też fakt, że w roku 2014 Polacy aż o 46,4% zwiększyli swoje przyjazdy do słynnych węgierskich źródeł termalnych i Spa. Temat ten znamy od lat, ale dodajmy, że Węgry w wersji fantastycznych możliwości relaksująco-letniczych połączonych z urokami degustowania doskonałych win w upojnych węgierskich csardach odkrywa kolejna generacja Polaków, także na wyjazdach incentive.

IMG 7859 (Large)

IMG 7874 (Large)

 

 

 

 

 

 

 

 

Czy znajdziecie w Europie stolicę, gdzie są aż 123 termalne źródła? Niektóre zabytkowe budapeszteńskie łaźnie działają od XVI wieku. Wokół termalnych źródeł są oczywiście i luksusowe hotele i Spa, ale są też nowe i znakomicie urządzone łaźnie oraz baseny publiczne, jest też Wyspa Małgorzaty – każdy kto chce zwolnić lub się zrelaksować znajdzie w Budapeszcie miejsce dogodne dla swoich upodobań i swojego portfela.

IMG 9624 (Large)

 

W trakcie prezentacji dowiedzieliśmy się również dużo o innych słynnych gorących kąpieliskach choćby w okolicach Balatonu. Koneserzy z całej Europy wybierają np. miejscowość Heviz, gdzie znajduje się największe na świecie jezioro termalne. Podobne najbliżej znajdziemy… w Nowej Zelandii. A do słynnego Heviz można dojechać na luzie własnym samochodem, co w coraz większym stopniu czynią Polacy. Nieodparcie kusi też od zawsze Balaton czy malownicze Zakola Dunaju.

Nas slowingowców interesuje też węgierska kuchnia i wino, co oczywiście idzie z sobą w parze. Pani Bożena Hirling cytowała Roberta Makłowicza, wielbiciela węgierskich smaków, który podkreślał, że brak granic i przynależność do Unii pozwala nam wreszcie przywozić dowoli węgierskie wina, doskonałe gatunki salami, paprykę i inne produkty prosto od wytwórców. Odkrywamy też na Węgrzech interesujące nas regionalne wydarzenia, gdzie dobry stół i wino idą w parze z szaloną zabawą, ludowymi tańcami czy popisami węgierskich kowboi z końmi i batem.

papryka

IMG 9482 (Large) (Large)

 

 

 

 

 

 

 

 

I tu dobra wiadomość od wina królów i króla win czyli Tokaju. Już 29 maja zaczyna się tegoroczny festiwal wina w Tokaju. Wielbicielom Egri Bikaver donosimy, że Festiwal Wina w Egerze odbędzie się w dniach 9-12 lipca. Te dwa wydarzenia wspominamy inspiracyjnie, bo przecież inne imprezy, jak karnawał kwiatów w Debreczynie znajdziecie w Internecie i portalach węgierskiej turystyki. Była prezentacja, był workshop i… była degustacja węgierskich win. Pamiętajcie, że Węgry to nie tylko od wieków doskonale w Polsce znany Tokaj czy wina z Egeru, ten kraj o powierzchni ¼ Polski ma aż 22 regiony winiarskie. Czy próbowaliście czerwonych soproni, szekszardi czy villani albo białych nadbalatońskich somloi juhfark, csopaki rizling czy badacsonyi keknyelu? Wina węgierskie to temat na wielowątkową opowieść, a ona znowu łączy się nieodparcie z biesiadą i opartą na doskonałej papryce kuchnią węgierską.

Zainspirowani wieczorem i winem prześcigaliśmy się w pomysłach na kolejny wyjazd na Węgry, na upojnego czardasza w csardzie, na wino prosto z beczki w Upojnej Dolinie Pięknej Pani… Oj była inspiracja, a pomysły są już w kalendarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *