Duch FANGORA – wystawa w Galerii DAP

5 listopada w Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków przy ulicy Mazowieckiej 11a otwarta została wystawa Wojciecha Fangora jednego z największych polskich artystów współczesnych. Laureat przyznanej za 2014 rok Nagrody im Jana Cybisa niestety opuścił nas niedawno. W wigilię wernisażu pochowany został z najwyższymi honorami państwowymi na Warszawskich Powązkach.

Wojciech Fangor był jedynym naszym malarzem, który nie tylko zdołał wyprzedzić panującą w sztukach wizualnych modę, ale został też za życia doceniony. Jego działa eksponowane były w najbardziej prestiżowych światowych galeriach. W 1965 roku słynne muzeum MoMa w Nowym Yorku zaprosiło go do udziału w wystawie „The Responsie Art” . Malowane wówczas przez Fangora fale i okręgi tworzyły iluzję form opuszczających płaszczyznę płótna i wychodzących w przestrzeń. Wpisywały się znakomicie w najmodniejszy wtedy kierunek sztuki zwany OpArt. Szczytowym osiągnięciem artysty była indywidualna prezentacja w nowojorskim Muzeum Guggenheima w 1970 -1971 roku.

 

Wojciech Fangor_wystawa_Galeria DAP

Wystawa w Galerii ZPAP pokazuje dzieła z różnych okresów twórczości Fangora. Pamiętamy, że artysta zasłynął już w latach 50 tych z wirtuozerskich warsztatowo kompozycji takich jak „Matka Koreanka” czy „Lenin w Poroninie” Flirt z komunistami przyniósł mu sławę i wysoką pozycję w świecie sztuki PRL. Jako prominent we władzach ZPAP mógł swobodnie realizować śmiałe projekty. Był min. współtwórcą Polskiej Szkoły Plakatu z dorobkiem ponad 90 realizacji (do wyjazdu w 1961 roku). Wyprzedzając światowe odkrycia stworzył w 1957 roku pierwszy „environment” na Wystawie Sztuki Nowoczesnej w warszawskiej Zachęcie (wraz z Zamecznikiem i Hansenem) Po tym sukcesie był zapraszany przez czołowe instytucje artystyczne na świecie i od 1961 roku zamieszkał na stałe na zachodzie. Dopiero w 1995 powrócił do kraju. Kiedy przeminęła moda na OpArt zmienił kierunek poszukiwań. Cykle „Przestrzeń międzytwarzowa” i „Obrazy telewizyjne” uznawane są przez krytyków za prekursorskie wobec tzw. sztuki krytycznej.

Obrazy Fangora są zupełnie niesamowite, także jako tło do portretów przyjaciół, którzy przyszli pokłonić się Artyście… Tak jakby zza światów dawał nam znaki swojej obecności…

Wojciech Fangor wystawa Galeria DAP (8)

 

“Na wystawie w Galerii DAP w Domu Artysty Plastyka prezentujemy twórczość związaną z poszukiwaniami w zakresie przestrzeni. Fangor wówczas odkrył, że możliwa jest iluzja przestrzeni rozwijającej się w przeciwnym kierunku niż przestrzeń renesansowa, nie w głąb obrazu, a w kierunku widza. Powstające w tych abstrakcyjnych obrazach (koła, później fale) iluzje optyczne sprawiły, że jego obrazy były kojarzone z op-artem.”

Warto także zapamiętać, że Wojciech Fangor był projektantem wystroju stacji II linii warszawskiego metra.

Większość obrazów na wystawie pochodzi z kolekcji Wojciecha Fibaka i Stefana Szydłowskiego. Jest możliwość zakupu wybranych dzieł.

Wystawa Wojciecha Fangora w Galerii DAP przy ul Mazowieckiej 11a w Warszawie czynna jest od 5 listopada do 15 grudnia 2015, codziennie w godzinach 11.00 – 19.00

Tekst: Tomasz Awdziejczyk     Zdjęcia: Igor Strojecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *