Czas na ser i lokalne specjały

W dniach 12-14 czerwca 2015 już po raz piąty przedzamcze i dziedziniec Hotelu Krasicki**** zdominują amatorzy tradycyjnych serów. W Lidzbarku Warmińskim odbędzie się wówczas V Ogólnopolski Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych – „Czas na Ser”, podczas którego swoje wyroby zaprezentują mali, rodzinni producenci. Będą też serowarzy z Litwy, Łotwy, Niemiec i Szwecji.

Pierwszy dzień przeznaczony jest dla producentów i osób głębiej zainteresowanych serowarstwem farmerskim. Planowane jest seminarium oraz ocena serów zgłoszonych do konkursu.

Ale już kolejne dwa dni będą otwarte i skierowane do festiwalowych Gości. W tym roku organizatorzy przygotowali dla odwiedzających coś extra! Będą to kulinarne warsztaty dla młodzieży ze znakomitą restauratorką – Agnieszką Kręglicką. Głównym bohaterem warsztatów będzie twaróg, a uczestnicy będą mieli możliwość ugotowania kilku pysznych dań na bazie tego produktu, oczywiście pod czujnym okiem słynnej restauratorki.

Czas na ser 1

Ale nie zabraknie też atrakcji dla tych, którzy zechcą przywieźć sery i lokalne specjały do domu. Stoiska rozlokowane na dziedzińcu Hotelu Krasicki – oprócz tradycyjnych serów farmerskich – pełne będą miodów, wiejskich chlebów, konfitur, nalewek, tradycyjnych wędlin, przypraw i ziół oraz specjałów kuchni warmińskiej. Nie zabraknie również lokalnego browaru, win z prawdziwej polskiej winnicy i tradycyjnych lodów produkowanych jedynie z naturalnych składników. Jak co roku Goście Festiwalu będą też mogli skosztować słynną festiwalową zupę serową, przyrządzoną przez samego szefa kuchni Hotelu Krasicki****, pana Krzysztofa Mazurka.

Czas na ser 2

Zainteresowani będą mogli uczestniczyć w warsztatach smaku, podczas których będą mogli spróbować serów na co dzień niedostępnych na polskim rynku i wzbogacić swoją wiedzę o ich walorach i pochodzeniu. Będą warsztaty kulinarne oraz prezentacja dotycząca domowej produkcji mlecznych napojów fermentowanych. Pierwszy raz na warsztatach pojawią się sery ze Szwecji.

Czas na ser 3

Jak zwykle Festiwalowi będzie towarzyszyć szereg atrakcji dla dorosłych i dla dzieci oraz spokojna, nastrojowa muzyka. Jeśli zatem szukacie pomysłu na najbliższy, gorący czerwcowy weekend wybierzcie się w dniach 12-14 czerwca do Lidzbarka Warmińskiego – serowej stolicy Polski!

 

Szczgółowy program Festiwalu dostępny tutaj

Więcej o Festiwalu “Czas na ser”:

 

czas na ser 2015

 

Organizatorzy: Urząd Miasta Lidzbark Warmiński, Hotel Krasicki****, firma Agrovis

 

Polecamy również smakowite miejsca na wyjazdy w Polsce:

slow gniazda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *