10 atrakcji, którymi kusi Podkarpacie

Czekając na upragniony urlop czy weekendowy wypad za miasto zaczynamy rozmyślać, gdzie wybrać się, aby wypocząć, ale też ciekawie, inspirująco czy też aktywnie spędzić wolny czas. Oto lista niezwykłych miejsc i atrakcji, którymi turystów spragnionych czegoś nowego i niecodziennego przyciąga Podkarpacie.

Cisza i spokój, kontakt z naturą, krajobraz niezmącony cywilizacją i niezadeptane szlaki turystyczne to teraz luksus. Przede wszystkim dla tych, którzy chcą się oderwać od codzienności i niezależnie od pory roku odkrywać nietuzinkowe miejsca i smaki. Niezależnie od sezonu i aury Podkarpacie to doskonałe miejsce dla uciekinierów z wielkiego miasta. Region oferuje wiele oryginalnych sposobów spędzania wolnego czasu i nieziemskie widoki, różnorodność zarówno w przyrodzie, jak i w formie oferowanych atrakcji turystycznych.

1.  Dla piechurów i rowerzystów

Bieszczady. Połonina Caryńska. Widok na Połoninę Wetlińską. fot. Krzysztof Zajączkowski UMWPDla miłośników natury, istniejąca na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego sieć pieszych szlaków turystycznych o długości przeszło 130 km stwarza znakomite warunki do bliskiego kontaktu z przyrodą i relaksujących spacerów czy nordic walking’u. Tu można odetchnąć pełna piersią, delektując się czystym powietrzem. A gdy spadnie śnieg, można wypożyczyć rakiety śnieżne czy narty biegowe i wyruszyć na szlaki. Jest w czym wybierać – Połonina Wetlińska, Połonina Caryńska, Bukowe Berdo, Szeroki Wierch czy Tarnica. Nawet niedzielny turysta może skorzystać z powodzeniem z takiej formy wypoczynku…

Rowerowe podkarpacieNa fanów dwóch kółek czekają trasy rowerowe o różnej długości i zróżnicowanym poziomie trudności. Pokrywają one duże obszary regionu, więc o jeździe „w kółko” nie ma mowy. A wielbicielom mocniejszych doznań Bieszczady oferują możliwość ekstremalnych zjazdów na rowerach trasami wyciągów narciarskich (downhill).

 

 

2.  Dla wodniaków

Podkarpackie JezioraMiłośnicy turystyki wodnej także odnajdą tutaj swój raj. Jezioro Solińskie, największy sztuczny zalew w Polsce, to wspaniałe miejsce do żeglowania, oferujące nowoczesną infrastrukturę portową i niezapomniany widok na ponad 80-cio metrową tamę z zupełnie innej perspektywy. Dla amatorów turystyki wodnej nie ma nic piękniejszego niż San, który najlepiej przemierzać kajakiem. Wtedy rzeka odkrywa swoje najbardziej malownicze zakątki, płytkie urocze kanały, rezerwaty przyrody i ciszy, w których zabronione jest używanie silników. Wiele ciekawych historii o kulturze i otaczającej nas przyrodzie można usłyszeć od Flisaków podczas spływu Szlakiem Błękitnego Sanu (www.flisacy.ovh.org). Takie wyprawy są zwykle połączone z degustacją regionalnych potraw. A jeśli ktoś lubi nieco mocniejsze wrażenia powinien wybrać się na spływ Sanem pontonami – lawirując między progami skalnymi i dając się porwać spiętrzonej wodzie można podziwiać małe wodospady i kipiele, jak choćby Chmielowe Kaskady. Gwarantowany zastrzyk adrenaliny zaaplikuje też rafting po wyburzonych wodach Sanu!

3.  I dla najmłodszych…

Specjalnie dla najmłodszych województwo podkarpackie przygotowało kolorowe foldery pełne inspirujących miejsc, ścieżek i atrakcji turystycznych (wwww.promocja.wrotapodkarpackie.pl/index.php/wydawnictwa-promocyjne).

Bieszczady - Lesne mini zooMali odkrywcy mogą m.in. spotkać w Leśnym Mini Zoo w Lisznej k/Cisnej dzikie zwierzęta żyjące w bieszczadzkich lasach: jelenie, daniele, szopy, dziki, fretki i susły. To nie lada okazja do zobaczenia tych zwierząt w ich naturalnym środowisku. 

W poszukiwaniu bajkowego świata można udać się m.in. do Muzeum Lalek w Pilźnie. Odnaleźć tam można wspaniałą kolekcję lalek z całego świata oraz bajeczny zaczarowany ogród. W muzeum można dowiedzieć się jak powstają lalki oraz zobaczyć magiczny spektakl światła i dźwięku pt. „Na babcinym strychu”.

Pozostając w tematyce bajek, warto odwiedzić Teatr Masek w Rzeszowie. Tam można poznać kulisy pracy reżysera i dowiedzieć się kim jest scenograf, oraz jak powstaje spektakl z udziałem lalek. Dla małych, ciekawskich poszukiwaczy przygód jest to niezwykła okazja poznania kulis pracy w teatrze i spotkania z aktorami. Może ktoś odkryje swoje powołanie na podkarpackich deskach teatralnych?

4.  Traperska przygoda

Jazda konna fot. Krzysztof ZajączkowskiTurystyka konna na stałe wpisała się w krajobraz Podkarpacia. Jeśli ktoś chciałby spróbować traperskiego życia nie ma lepszego miejsca niż Bieszczady i Beskid Niski, oaza dzikiej przyrody. Czekają tu szalki konne o łącznej długości 140 km., znane z tego, że przemierzają je jeźdźcy w kowbojskich kapeluszach i flanelowych koszulach. To właśnie na Podkarpaciu można przeżyć niezapomnianą traperską przygodę i poznać tajniki „zaklinania” koni, wyruszając w traperską wyprawę konną w góry np. z „Prezesem” – człowiekiem-legendą Bieszczad, który wraz z żoną prowadzi małe gospodarstwo agroturystyczne i organizuje konne wyprawy w Bieszczady po najciekawszych, zazwyczaj odludnych zakątkach regionu (www.koniewbieszczadach.pl). Udział w wyprawie gwarantuje noc w śpiworze przy ognisku, niezapomniane opowieści i rozgwieżdżone niebo nad głową. Po przeprawie w siodle przez San i zdobyciu szczytu góry Dwernik Kamień (1004 m n.p.m), dociera się do wodospadu, który tworzy Potok Hulski, do którego nie prowadzi żaden szlak turystyczny. Po drodze mija się ruiny starych cerkwi i dworów. Przy odrobinie szczęścia w trakcie wyprawy można napotkać zamieszkujące w puszczy żubry, niedźwiedzie czy rysie. Bieszczadzki Park Narodowy oferuje też wyprawy górskimi szlakami na koniach huculskich, które – choć niezbyt wysokie – są bardzo wytrzymałe i inteligentne.

5.  „Ekstremalne” Podkarpacie

Podkarpackie-4x4Amatorzy przygód i adrenaliny również nie poczują się zawiedzeni. Turystykę z gatunku „extreme” można w województwie podkarpackim uprawiać przez cały rok i dozować sobie poziom emocji (www.krainawilka.pl). Najlepszym do tego miejscem są Bieszczady. W towarzystwie instruktorów z Fundacji Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych GROM Oddziału Podkarpackiego można przeprawiać się przez rwące potoki, błotniste szlaki i z mapą w ręku wędrować po dzikich ostępach leśnych. W ramach wypraw istnieje unikalna możliwość zjazdu na linie z największej w Polsce zapory wodnej na Solinie!

Na fanów 4 kółek czeka tor offroadowy „Bieszczadzki Wertep 4×4”1 w Baligrodzie, a także liczne rajdy, m.in. Baja Carpathia Master Race 4×4 w okolicach Stalowej Woli.

Zimą czas na Podkarpaciu upływa pod znakiem skuterów śnieżnych. Białemu szaleństwu można oddać się na specjalnie do tego celu udostępnionych terenach w ośrodku „Natura Park” (www.naturapark.eu). Stoki Laworty to z kolei centrum speedridingu – połączenia narciarstwa i paralotniarstwa. Szczególnie tej drugiej dyscypliny zasmakować możesz na szczycie „świętej góry szybowników”, czyli w Bezmiechowej k/Leska. Podkarpacie znane jest jako Centrum Doliny Lotniczej i nie zabraknie tutaj także lotów balonem i szybowcami.

6.  Polska Alaska

husky 1Mało kto wie jeszcze, że na Podkarpaciu można się poczuć jak na Alasce! Bezkresne drogi co roku przyciągają w Bieszczady najlepszych w Europie poganiaczy psich zaprzęgów, którzy od kilku lat rywalizują ze sobą u podnóża malowniczego pasma Otrytu. „Alaskańska” przygoda nie kończy się jednak tylko na podziwianiu wyścigów psich zaprzęgów. Turyści mogą skorzystać z przejażdżki zaprzęgiem Husky’ch pod okiem Marszerów (opiekunów psów) – zarówno zimą, na saniach, jak i latem, na specjalnych „saniach na kółkach”. Wyprawa górskimi ścieżkami Bieszczad zaprzęgiem psów husky to wyjątkowe połączenie sportu i rekreacji, który daje dużo radości i zastrzyk pozytywnych emocji. Sportowy klub psich zaprzęgów z Rzeszowa (www.nome.itl.pl) zrzesza pasjonatów psów ras północnych, jak również promuje niezwykłą dziedzinę sportu, jaką jest liga zaprzęgowa. Ale uwaga! Podobno pozytywne emocje towarzyszące przejażdżce silnie uzależniają i trzeba uważać, aby nie ulec pokusie zakupu własnej sfory…

7.  Park Gwiezdnego Nieba

Gwiazdy w Bieszczadach 1Bieszczady również nocą oferują wiele atrakcji. Z uwagi na ich unikalne walory powstał tutaj Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. Powierzchnia parku wynosi 113 846,41 ha. Obejmuje obszar polskiej części Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie” tzn.: Bieszczadzki Park Narodowy, Park Krajobrazowy Doliny Sanu oraz Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy. Dzięki prawdziwej ciemności, niespotykanej w obrębie aglomeracji z uwagi na miejską łunę, niebo nigdzie nie wygląda tak pięknie. To nie lada gratka dla każdego fana astroturystyki i niesamowite wrażenie, kiedy bez teleskopu można zobaczyć ponad 7000 gwiazd. Zaledwie 4 lata temu w Europie nie było żadnego takiego obszaru, dziś mamy ich 13. Choć obszary te są różnego typu, ale łączy je to, co najważniejsze: rozgwieżdżone niebo. Tu, w Bieszczadach organizowane są również warsztaty i zajęcia z fotografii przyrodniczo-astronomicznej, a także pokazy astronomiczne. Mogą w nich uczestniczyć nawet zupełni nowicjusze w temacie fotografii i astronomii. Więcej informacji o tej wyjątkowej formie turystyki można uzyskać w Centrum Informacyjnym Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” w Stuposianach (www.gwiezdnebieszczady.pl).

8.  Bieszczadzka kolejka wąskotorowa

kolejkaJeśli myślicie, że kolejka to zabawka tylko dla małych chłopców, to jesteście w błędzie! Przejażdżka bieszczadzką kolejką wąskotorową, zwaną ciuchcią, sprawi wiele radości i dzieciom, i dorosłym. Kolorowe wagony jak z bajki zabiorą Was w wyjątkową podróż po pięknych bieszczadzkich krajobrazach. Bieszczadzka Kolejka Leśna powstała przed I Wojną Światową. Trasa, którą przemierza, uznawana jest za najpiękniejszą trasę krajobrazową wśród kolei wąskotorowych. Warto więc wybrać się w taką podróż sentymentalną (www.kolejka.bieszczady.pl).

 

9.  Warsztaty rękodzieła artystycznego

Podkarpacie to tygiel kulturowy. Widać to nie tylko w regionalnej kuchni, ale także w ludowym rękodziele, które w ostatnich latach przeżywa renesans. Wraca moda na folklor, etniczność, interesujemy się i poszukujemy oryginalnych, ręcznie wyrabianych przedmiotów. I coraz częściej chcemy wiedzieć jak powstają.

Krywulki

 

Tylko na Podkarpaciu możemy podejrzeć (a zdolniejsi manualnie także się nauczyć) jak wyrabia się wyjątkową biżuterię – krywulki. A co to takiego? To piękne kolie z kolorowych szklanych koralików zapinanych pod samą szyję, zachwycające swoją oryginalnością i niepowtarzalnym wzornictwem. Wytwarza się je przy wykorzystaniu techniki mozaikowej, siatkowej czy tkanej. Dawniej krywulki były noszone przez łemkowskie dziewczęta i świadczyły o ich zamożności. Te cudeńka ze szklanych paciorków mogą być oryginalnym dodatkiem do niejednej kreacji. Każdy, kto lubi folkowe inspiracje modowe to właśnie na Podkarpaciu może zdobyć ten cenny i unikatowy dodatek do swojej garderoby. Cenny tym bardziej, że kultywowaniem tego rękodzieła zajmuje się zaledwie kilka osób. Niektóre pracownie oferują też warsztaty z tworzenia karpackiej biżuterii (www.pracownia-miodosytnia.pl). Która z pań nie chciałaby własnoręcznie stworzyć dla siebie wymarzonej biżuterii?

10.  Do wód zdrojowych po zdrowie

uzdrowiskoPo aktywnie spędzonym czasie każdemu należy się chwila relaksu… Na spragnionych ukojenia czekają perły karpackich uzdrowisk: Iwonicza-Zdroju, Rymanowa-Zdroju i Polańczyka-Zdroju oraz tężnia solankowa Sołonka, gdzie głęboka na 26 metrów studnia jest pozostałością zapomnianej warzelni soli, działającej w XVI i XVII wieku. Do wód zdrojowych udawały się przecież już nasze prababki i babki, aby uleczyć ciało i ducha. Dzisiaj wyjazd do uzdrowisk to alternatywny sposób na spędzanie czasu w górach i jednocześnie zadbanie o swoje zdrowie. Tu można skorzystać z dobrodziejstw wód leczniczych i cieszyć się pięknymi widokami.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *